Як ідеться у пояснювальній записці до прийнятого законопроєкту № 4241, на сьогодні в Україні нараховується більше 200 компаній, які “вибивають” гроші з боржників.
Проблема повернення і неповернення грошей за проблемними кредитами банків та інших фінансових устав є величезною. Людей, які опинилися в скруті і не можуть “гасити” кредити просто мільйони. Відповідно, зростає і кількість установ, які за відсотки готові “здерти шкуру” з будь-кого.
Що зміниться у ситуації колектор-боржник-держава?
- З’явиться реєстр колекторських компаній. Без реєстрації в цьому реєстрі колектори не зможуть працювати. Планується, що реєстр буде публічним, тобто перевірити компанію зможе кожен бажаючий. Вести реєстр буде НБУ.
- Колекторам заборонять прямо загрожувати, шантажувати, вводити в оману, телефонувати вночі або приховувати номер. Крім того, колектор повинен називати своє ім’я, назву компанії, підставу дзвінка і розмір боргу. А на вимогу боржника – ще й надавати підтверджуючі документи протягом 7 днів.
- Колекторам забороняється збирати та обробляти таку персональну інформацію: про графік роботи, місця відпочинку, інформацію зі соціальних мереж, особисті фотографії тощо.
- Законопроект передбачає штрафи від 51 до 102 тис. грн і виключення з Реєстру колекторських компаній за порушення Закону. Скаржитися можна в Нацбанк. Якщо колектор щонайменше двічі упродовж року порушив такі вимоги, кредитодавець повинен розірвати договір з ним та повідомити про це Національний банк.
І одне з нововедень стосується взаємодії фінансових установ. Відтепер, банк або інша фінансова компанія, яка видає кредити, буде зобов’язана публікувати інформацію про колекторські компанії, з якими співпрацює.
До слова, столична влада передбачила низку пільг для підприємців, які не зможуть повноцінно продовжувати свою діяльність в умовах тритижневого локдауну.