Ціноутворення на первинному ринку завжди базувалося на міцній прив’язці до курсу долара та потенційному зростанні вартості будівельних матеріалів та будівельно-монтажних робіт, каже Семенцов. А в умовах війни ця “прив’язка” стала ще більш відчутною.
“Фактично валютний курс на первинному ринку на 7-10% більший за готівковий. І це разом із реальним здорожчанням собівартості будівництва є однією з вагомих причин того, чому з початку повномасштабного вторгнення ціни на “первинці” зросли в середньому на 40-45%”, – пояснив співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов.
Водночас, до кінця жовтня коливань цін на нове житло не очікують – мовляв, амплітуда цінових коливань не перевищить в середньому 1-2%, що є ознакою стабільності.
Щодо необхідності наближення курсу долара до 41,4 грн заговорив міністр фінансів Сергій Марченко. Він переконує, що слабшання гривні необхідно бізнесу, який продає товари з України закордон:
«Нас турбує зміцнення гривні. У нас немає жодних фундаментальних чинників для цього. Це мінус, про який ми комунікуємо з НБУ та МВФ. Це мінус для експортерів. На наступний рік передбачаємо курс 41,4 грн/$1″.
Курс на рівні 41,4 грн/$1 прогнозує на наступний рік і Європейська бізнес-асоціація. Перехід до гнучкого курсу і відмова від його фіксації одне з зобов’язань перед Міжнародним валютним фондом про нову кредитну програму.
Раніше “ВК” розповідав, що в часи Київської Русі гривня важила як айфон-13.