Астрономічний момент, коли день і ніч мають однакову тривалість називають весняним рівноденням. У 2025 році це 20 березня о 12:06 за київським часом.
Разом з весняним рівноденням відкривається сезон міцнішого здоров’я, адже більш тривала світла пора доби позитивно впливає на людський організм.
При достатній кількості природного освітлення у весняний та літній період, люди уже не страждають від характерного для зими сезонного афективного розладу (SAD). Останній призводить до погіршення настрою, зниження енергії та збільшення втоми. А от у світлі дні навпаки – зростає відчуття оптимізму та активності.
Сонячне світло сприяє виробленню вітаміну D в організмі людини, що є необхідним для здоров’я кісток, імунітету та доброго самопочуття.
Чому ж виникає весняне загострення?
На тлі зростання потенціалу і сил більшості з людей, є й такі, що саме після дня весняного рівнодення почувають себе гірше, як взимку – стають дратівливими, проявляють негативні емоції та вирушають на пошук не завжди приємних пригод.
Є такому явищу медичне пояснення. Лікар, кандидат медичних наук Андрій Беловєшкін розповідає, що весняне загострення («spring fever») виникає тому, що кількість сонячного світла збільшується, а внутрішній фізіологічний годинник не встигає, і виникає невідповідність.
Є кілька ідей щодо цього: фотоперіодична гіпотеза — менше світла взимку викликає депресію, більше світла навесні — активує
Зменшити вираженість манії та стабілізувати настрій у чутливих до збільшення світла людей допоможе терапія темрявою. У класичному вигляді — це перебування у темряві з 6 вечора до 8 ранку. Але вона може бути замінена і на «віртуальну темряву» — використання окулярів blu-blocker увечері та абсолютну темряву вночі.
Під весняним загостренням ми розуміємо коливання настрою від пригніченості до збудження. Справді, навесні збільшується кількість загострень маній при біполярному розладі, зростає на 20–60% кількість самогубств
Допомогти людям, які погано почувають себе через збільшення кількості світла можна переселенням у кімнати, куди менше падають сонячні промені або є більш інтенсивне світло у зручні для них години, зазначає Беловєшкін.
Депресію допомагає подолати ранкове світло, а манію — зниження вечірнього та нічного. Так, пацієнти з біполярним розладом, госпіталізовані з депресією до палат з вікнами на схід, виписуються на 3,7 дня швидше, ніж з вікнами на захід