Самотність, проституція та “Бридке каченя”. Що ще ми побачили в “Палаці казок Андерсена” (ФОТОРЕПОРТАЖ)

19:04 23.09.2020

Казки прийнято вважати контентом для дітей. Щось просте, що просто слухати і під що легко засинати. Народні і авторські, мультфільми і аудіо, і ще книги з великими малюнками. Про любов, роботу, самоповагу і боротьбу зі злом. Хіба дорослим може бути таке не цікаво? “Великий Київ” завітав на виставку ілюстрацій до творів найвідомішого казкаря та розібрався – цікаво чи ні.

Самотність, проституція та “Бридке каченя”. Що ще ми побачили в “Палаці казок Андерсена” (ФОТОРЕПОРТАЖ)

“Жили-були” – переважно так починаються казки. Потім іде набір з короля та королеви, діда та баби, або прекрасної принцеси, або прекрасного принца.

Найчастіше вони живуть у прекрасному замку або в чорній високій вежі, з якої когось треба врятувати. 

Читайте також: Знедолені, хоррори та “гострі картузи”. Як дивитись виставку картин Владислава Шерешевського – пояснюємо

Ніби, не надто схоже на життя, адже “король і королева” давно змінились на королеву-одиначку, а прекрасний замок – на напівзруйновану однокімнатну квартиру на Героїв Дніпра або Лісовій, а то й ще далі. 

Прекрасний замок
Король та Королева, в народі – Дід та Баба.

Потім з кимось стається щось погане – сердитий дракон, зла фея, страшне закляття або вічний самотній сон. Все про самотність знає цей хлопець – Непохитний Олов’яний Солдатик. 

Не переплутайте з Лускунчиком!

Сюжет цієї казки наступний – Олов’яний Солдатик закохується в Балерину, довго і безсловесно дивиться на неї і мріє.

Непохитний Олов’яний Солдатик та Балерина.

Гидкий сердитий гном каже, що Балерина начебто “не його поля ягода”. Потім відбуваються невеличкі сюжетні перипетії. Закінчується все тим, що Лускунчик та Балерина згорають разом у каміні. 

І, краще тішити себе варіантом, що може вогонь в каміні символізує пристрасть, та що це не про “померли в один день” (як ото Есмеральда і Квазімодо). 

До слова, сюжет казки Андресена про Олов’яного Солдатика став натхненням для музичного відео електронного гурту Daft Punk. 

Ну і що ж тут неправдивого? Стандартний сценарій стосунків між людьми: хтось в когось закохується, в когось низька самооцінка, хтось токсичний, хтось знаходить взаємність, коли вже не треба.

Настільки стандартний, що один з найвідоміших учнів Зігмунда Фрейда Карл Густав Юнг взяв ці образи собі в роботу, написав книгу “Феноменологія духу в казках” та на пальцях пояснив, що і чому з нами відбувається. 

Наприклад, мотив казки Ганс Крістіана Андерсена “Голий Король” нещодавно використали протестувальники в Білорусі, що змагаються з режимом диктатора. 

Читайте також: Парк Перемоги перетворили на Дивокрай. Тут – Чеширський Кіт, Кривава королева та Кролик (ФОТО)

Просто, деякі речі – вічні: свита, підлабузники і окремі сміливці, що кажуть правду. Ну, і ще Лукашенко (сподіваємось, ні). 

«А король-то голый». Участник митинга в Минске. 

І якщо з Голого Короля можна посміятися, що от з іншою главою держави, а саме – із Крижаною Королевою – зовсім не до сміху. 

Кай з Гердою жили собі, не тужили, аж раптом Крижана Королева захотіла Кая собі і вклала йому до серця холодну крижинку. 

Хлопчик одразу став поганим, сердитим, став ображати Герду і, зрештою, потрапив до лап Снігової Королеви. 

Снігова Королева

Ну і що тут неправдивого? Як часто буває, що кохану людину або близького друга немов підмінили і стосунки просто не працюють, як раніше? 

Герда чекає на Кая.

Злими, втім, в казках бувають не лише люди або монархи. Часто-густо, фігурують якісь дракони або тварини, як в казці Гофмана, наприклад, був Король Щурів, що воював проти Лускунчика. 

В Андерсена були чорні ворони. 

Можливо, тривожна асоціація щодо чорних ворон підкріплюється в нашому пост-радянському мозку відомим треком гурту “Наутілус Помпіліус” “Черные птицы” – він ще став саундтреком до фільму “Брат”.

Чёрные птицы из детских глаз

Выклюют чёрным клювом алмаз,

Алмаз унесут в чёрных когтях

Оставив в глазах чёрный угольный страх. 

Що ж, “Наутілус”, спасибі за зіпсовану любов до птахів. 

Зустрічаються в казках Андресена і інші птахи – наприклад, “Бридке каченя”. 

Саме словосполучення вже давно стало фразеологізмом і означає стрімке перетворення з чогось “некрасивого” на “красиве”. Сюжет знайшов своє широке відображення в Голлівуді, ми всі знаємо ці чудові фільми з 2000-х років: 

“Щоденники Принцеси”, 2001
“Міс Конгеніальність”, 2000

Ці фільми настільки “2000”, що хай краще там і залишаються разом зі своїми стандартами краси. Звісно, Ганс Крістіан Андресен ні в чому не винен і хотів як ліпше. 

Втім, є дещо, чого казкарю пробачити не можна. 

Казка “Свинопас”.

Свинопас.

Принц хоче одружитись на принцесі, але це бажання не взаємне. Він надсилає їй в якості подарунка солов’я та троянду, але принцеса повертає подарунки.

Тоді принц вдає свинопаса і влаштовується до королівської сім’ї на роботу. Якось він створює “чарівний казанок”, а потім – “чарівну тріскачку”. Ці речі так подобаються принцесі, що за користування ними вона платить свинопасу поцілунками – від 10 до 100. 

Читайте також: Секс і Київ. Де закінчується “сексуальна свобода” і починається “несвобода”?

Чим закінчилось , можна здогадатись. Після певного набору сюжетних подій, принц каже принцесі, що вона – погана, оскільки не оцінила солов’я та троянду, але цілувала свинопаса за “дрібнички”. 

Сама концепція розрахунку за щось фізичним контактом – це погано. Дуже, дуже погано. Дуже погана казка, пане Гансе Крістіане Андерсене. 

І, як би сумно це не було – правдива і актуальна як мінімум тому, що люди досі споживають, скажімо, конкретну кількість поцілунків від інших людей, а потім кажуть: “Ти погана. Ти розраховувалась поцілунками”. Так, але ж ти їх споживав, хіба ні? 

Казки повинні вчити хорошому. Хороше не полягає в тому, щоб цінувати “солов’я та троянду”, а не “чарівні тріскачки”. 

Хороше полягає в тому, щоб поважати себе та інших, не робити нікому шкоди і протистояти злу, якщо це потрібно. 

Тож мерщій загадаймо бажання, аби всі казки були про це і завжди закінчувались добре. 

Читайте також: Територія психлікарні ім. Павлова повна дивних скульптур та картин. Тут – дон Кіхот, Демон та Ван Гог

Виставка “Палац казок Андерсена” діятиме до 31 жовтня 2020 року. 

Де: Будинок Митрополита, “Софія Київська”, вул Володимирська, 24. 

Графік: 10:00 – 17:30, щодня.

Великий Київ у Google News

підписатися