Мій Київ : це вже п’ятий паркан яким уже тридцять років обносять три будинки на малій житомирській – і все просять вибачення – будинки які мають історичну (садиба Мурашка) й культурну цінність (той що подалі класичний зразок пізнього модерну я жив у ньому років п”ять там класнюче планування) спеціально поступово знищують щоб на їхньому місці побудувати черговий висотний новобуд, – розповідавє житель столиці Анатолій Тарасенко.
Киянин пропонує вирішення проблеми законодавчим шляхом – зобов’язавши людей, які мають кошти, реставрувати старі будівлі:
Терміново має бути ухвалений закон який зобов”яже власників будівель в певний термін зробити ремонт чи реконструкцію в разі невиконання положень будівля виставляється на аукціон – виручені кошти перераховуються старому власнику а новий має в ті ‘ ж терміни виконати регламентні умови – тоді у Києві і не буде цих штучно запущених засмітнених напівзруйнованих будинків які колись його прикрашали а нині стають причиною нашого смутку і безпорадності щось змінити.
Врятувати садибу Мурашка міська рада обіцяла восени 2020 року. Тоді повідомляли, що будівля вже отримала декілька висновків експертиз. Обіцяли, що після завершення реставрації об’єкти садиби Мурашка будуть використовуватись для розміщення закладів культури комунальної власності.
Український живописець, педагог і громадський діяч Олександр Мурашко народився на Чернігівщині у 1875 році. Наприкінці 1880-х рр. його вітчим одержав замовлення на проведення робіт з оформлення та підготовки стін для розпису Володимирського собору, і тому сім’я переїхала до Києва. Тут хлопчик потрапив у центр великого дійства. Він спостерігав за розписом собору такими майстрами, як В. Васнецов, М. Нестеров, а вони першими звернули увагу на талант підлітка, який мріяв стати великим художником.
Уже дорослим, 1901–1903 роки Олександр Мурашко провів у Мюнхені та Парижі, де він удосконалював свою творчу манеру. У 1904 р. він повертається з Європи і першою роботою в 1906 р., яка принесла йому європейське визнання, стала картина “Карусель”.
Персональна виставка Олександра Мурашка експонувалась у Берліні, Дюссельдорфі, Кельні. Це було визнання не тільки художника, а й визнання його Батьківщини. Він вивів українське мистецтво на рівень європейського.
У 1907 р. художник повертається до Києва – міста, яке дуже любив і писав про нього: “Тут сонце, тут чудесна природа, тут власна культура…”.