Садиба лікаря Михайла Лапінського – чарівний замок в центрі Києва: історія будівлі та зв’язок з Булгаковим

Автор: Любава Лисичкіна
00:22 08.09.2021

Є в Києві будинки, які просто притягують до себе своєю загадковістю. Таким незвичайним і загадковим є будинок на вулиці Гончара, будинок, який старі кияни досі називають садибою Лапінського.

Садиба лікаря Михайла Лапінського – чарівний замок в центрі Києва: історія будівлі та зв’язок з Булгаковим

Михайло Лапінський – відомий київський психіатр, професор Київського університету, купив величезну садибу, яка розташовувалася між вулицями Бульварно-Кудрявською і Мало-Володимирською (так тоді називалася вулиця Гончара). Купив у спадкоємців барона Рудольфа Штейнгеля і в величезному будинку, що стояв на цій ділянці і виходив фасадом на Бульварно-Кудрявську, відкрив   популярнуводолікарню з модними водними масажами і лікувальними ваннами.

Водолікарню він назвав «Бульварно-Кудрявський санаторій», і розташовувалася вона в розкішному будинку в готичному стилі. Лікарня приносила хороший прибуток і Михайло Лапінський вирішив забудувати другу частину садиби, що виходила на вулицю Мало-Володимирську. І в 1908 році з’явився дуже красивий прибутковий будинок теж в готичному стилі.

У будинку було два електричних ліфта, розкішні 5-ти і 7-ми кімнатні квартири, в яких були паркетні підлоги, керамічна плитка у ванній, підвіконня з натурального каменю. Двір будинку був спроектований як справжній двір в замку – з мостом над сухим ровом, з дворовими прибудовами, де для кожної квартири були передбачені льодовик і пральня. У найбільшій квартирі цього будинку оселився сам Михайло Лапінський із сім’єю. Будинок виглядав як справжній будинок-замок, але найбільша таємниця цього будинку в тому, що до цих пір ніхто не знає імені його архітектора.


Жив Михайло Лапінський в цьому будинку до 1918 року, а потім поїхав, думав, що на кілька місяців, поки все владнається, а виявилося, що назавжди. Він дістався до Загреба, відкрив там приватну клініку і став професором Загребського університету.

Його доля виявилася тісно пов’язаної з долею сім’ї Булгакових. Спочатку Михайло Лапінський приймав іспит з неврології у студента-медика Михайла Булгакова. І саме клініка доктора Лапінського  зображена в романі «Майстер і Маргарита» як притулок Майстра і поета Бездомного. Потім доля звела його з молодшим братом Булгакова – Миколою. Справа в тому, що двоє молодших братів Михайла Булгакова, Коля і Ваня, в 1919 році емігрували, причому Коля встиг закінчити гімназію, а Ваня не встиг. Миколу Булгакова доля занесла в Загреб, де вступити на природничий факультет йому допоміг саме професор Лапінський і пізніше весь час допомагав Колі у важкому емігрантському житті. У підсумку, Микола Булгаков закінчив Загребський університет, став всесвітньо відомим вченим бактеріологом.А ось молодший – Ваня, гімназію в Києві закінчити не встиг і все життя працював балалаєчником в Парижі в російському ресторані.

Ім’я Михайла Лапінського збереглося в Києві, тому що старі кияни досі називають цей будинок будинком Лапінського. І будинок як і раніше зберігає свою головну таємницю – ім’я свого архітектора …

Автор тексту – Оксана Денисова, за матеріалами сторінки “Київські історії”.

Великий Київ у Google News

підписатися