Ринок землі, збільшення прожиткового мінімуму. Які ще зміни чекають на українців з 1 липня

Автор: Галина Ворона
08:59 01.07.2021

Друге півріччя в Україні починається серйозними змінами, які вплинуть на життя багатьох мешканців країни. Найбільш масштабна подія сьогоднішнього дня – відкриття ринку землі. Це та інші нововведення зібрали у нашому огляді.

Ринок землі, збільшення прожиткового мінімуму. Які ще зміни чекають на українців з 1 липня
оренда квартири Київ

Ринок землі – одна з найважливіших та найбільш очікуваних реформ за всю історію незалежної України

З 1 липня вступає в силу закон про ринок землі “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обороту земель сільськогосподарського призначення”, який надає право громадянам України – фізичним особам купувати і продавати землі сільськогосподарського призначення, які перебувають у приватній власності. Один власник може купити до 10 тисяч гектарів землі.

Також з 1 липня скасовується така форма володіння землею, як “постійне користування”. Громадяни, які мають у постійному користуванні або довічне успадковане володінні ділянки, призначені для ведення селянського (фермерського) господарства, можуть їх викупити, щоб володіти ними і далі. Заплатити доведеться суму, рівну нормативну грошову оцінку землі. При цьому покупцям може бути надана розстрочка на 10 років.

З 24 липня вступить в силу ще один земельний закон – “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель”. Дані про ділянки, їх користувачів і власників повинні публікуватися у відкритому доступі на одному з геопорталів, який вибере громада (нацпортал, портал громади або інші майданчики).

З 1 липня в Україні зріс прожитковий мінімум, від якого залежить низка виплат

Відомо, що з 1 липня прожитковий мінімум зросте на 105 гривень і становитиме 2 294 грн. Але для різних категорій населення сума буде варіюватися. Для кожної соціально-вікової групи цей показник виросте на 4,8%.

Слідом за прожитковим мінімумом виростуть і пенсії для 5 млн літніх людей, а також деякі інші соціальні виплати, прив’язані до нього.

Мінімальна пенсія за віком в нашій країні дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб. Цей показник з 1 липня збільшується на 85 грн – з 1769 до 1854 грн. Відповідно, на 85 грн підвищиться і мінімальна пенсія.

Нагадаємо, мінімальну пенсію отримують ті, хто досяг пенсійного віку, але не має необхідного страхового стажу – 30 років для жінок і 35 років для чоловіків.

Крім того, одночасно з прожитковим мінімумом збільшуються деякі надбавки до пенсій. Зокрема, за кожен додатковий рік стажу тепер будуть доплачувати по 18,54 грн (зараз – по 17,69 грн). Доплати за догляд за людьми з інвалідністю, в залежності від групи, виростуть до 1390,5-2781 грн (зараз вони складають 1326,75-2653,5 грн).

Підвищуються і інші виплати: максимальний розмір допомоги по безробіттю, мінімальний і гарантований державою розмір аліментів, допомога малозабезпеченим сім’ям, допомога одиноким матерям та ін. Людям, які вийшли на пенсію в 2019-2021 роках і їх пенсія не потрапила під індексацію, з липня обіцяють виплачувати додатково по 100 грн. Детальніше читайте в матеріалі Пенсії та надбавки вирішили збільшити: хто отримає надбавку.

Автоматичне блокування банківських рахунків боржників

До 6 липня має запрацювати нова система блокування рахунків боржників і автоматичного списання грошей. Вона була узаконена в квітні, а на її впровадження давалося три місяці.

Як повідомляв Мін’юст, використовуючи автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП), виконавці тепер отримають інформацію про всіх рахунках боржників в будь-якому з 73 банків України буквально в лічені години. І якщо суд винесе постанову про стягнення коштів та передасть в виконавчу службу, заборгованість буде списуватися з банківського рахунку боржника без його участі. А якщо наявної суми не вистачить, рахунок буде заблокований до повного виконання рішення суду.

Таким чином передбачається швидко стягувати борги по аліментах, по кредитах, штрафи за порушення ПДР і інші.

Податок на нерухомість

З 1 липня і протягом 60 днів українцям, які мають квартири площею понад 60 кв. м і будинк понад 120 кв. м, необхідно сплатити податок за кожен квадратний метр нерухомості. За прострочення на місяць стягується штраф – 10% від суми податку, більше, ніж на місяць – 20%.

Податок розраховується, виходячи з розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня 2020 року – 4 723,00 грн. Процентна ставка встановлюється місцевою владою в кожному регіоні, але не повинна перевищувати 1,5%. Тобто, в 2021 році за 1 кв. м. необхідно заплатити максимум 70,8 грн податку.

Пільги по податку для фізичних осіб не застосовуються:

  • якщо площа квартир перевищує 300 кв. м; житлових будинків – понад 600 кв. м; площа різних типів об’єктів житлової нерухомості перевищує 900 кв. м.
  • якщо будинки використовуються з метою отримання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

В Україні починають створювати систему епідконтролю

З 1 липня 2021 року в усіх областях України почнуть роботу новостворені Центри контролю та профілактики хвороб, які стануть невід’ємною складовою нової системи епідемічного контролю.

Ці центри підпорядковуватимуться МОЗ через головного державного санітарного лікаря. Це дасть змогу забезпечити швидке реагування на виклики пандемії, а також злагоджену роботу щодо інших викликів у сфері громадського здоров’я.

Центри контролю та профілактики хвороб будуть повністю відповідальні за власний регіон — від рутинного моніторингу показників, до прогнозування, виявлення надзвичайних ситуацій, спалахів та реагування на них. Їхня робота буде зав’язана на тісній взаємодії з усіма установами області, які працюють у сфері громадського здоров’я — управліннями департаментів охорони здоров’я ОДА, управліннями освіти, департаментами захисту довкілля й екології, управліннями ДСНС та ін.

Центр громадського здоров’я, як головна експертна установа, буде забезпечувати організаційно-методичний супровід роботи й координацію діяльності мережі ЦКПХ у рамках епідеміологічного нагляду та реагування на небезпеки.

Автомобілі-“фантоми” полюватимуть на порушників швидкісного режиму

З 1 липня на українські дороги виїжджають поліцейські автомобілі без розпізнавальних знаків, обладнані інтегрованими системами контролю швидкості, так звані автомобілі- “фантоми”.

Поки відомо про 4 таких машини – це моделі Skoda Kodiaq вартістю 6,6 млн грн. Їх системи контролю здатні фіксувати швидкість як попутних, так і зустрічних автомобілів. Пізніше кількість “фантомів” планується збільшити.

Нові вимоги “мовного закону”

16 липня почне діяти цілий ряд нових норм, передбачених законом “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Мова про тих пунктах, які вступають в силу через два роки після самого закону. 

Вводяться іспити з української мови для тих, хто претендує на українське громадянство. Щоб стати громадянином України, претендент повинен показати знання української мови не нижче рівня, який визначить Національна комісія зі стандартів державної мови.

З’явиться державний сертифікат на рівень володіння державною мовою України. Його повинні отримувати багато представників влади на чолі з президентом України. У їх числі держслужбовці, глави місцевих адміністрацій та їх заступники, керівництво Нацполіціі, судді і прокурори, а також керівники навчальних закладів. А ось депутати всіх рівнів, службовці Нацбанку і Нацполіціі, офіцери-контрактники, адвокати і нотаріуси, медики і співробітники комунальних служб повинні доводити свій рівень володіння українською мовою, пред’являючи документ про повну загальну середню освіту з оцінкою за українську мову. А якщо не вчив мову в школі – здавати іспит і отримувати сертифікат.

В сфері культури українська стає обов’язковою мовою всіх культурних, розважальних і видовищних заходів. А виступи тих, хто не володіє українською, повинні супроводжуватися синхронним перекладом. Також повинні бути забезпечені синхронний переклад вистав і субтитри до фільмів, які йдуть не українською мовою. Причому сумарна кількість сеансів, де фільми демонструються мовою оригіналу, не повинно перевищувати 10%. Афіші, квитки, програмки також повинні видаватися українською мовою. Державною мовою повинні проводитися екскурсії, в т. ч. в музеях.

Кожна друга книга повинна бути українською мовою. Ця норма поширюється на книговидавництва та книжкові магазини. 

Читайте також: Стало відомо, скільки будемо платити за електроенергію з 1 липня

Нагадаємо, заплановане на 1 липня підвищення пенсій українцям, старшим 75 років, перенесли на 3 місяці.

Великий Київ у Google News

підписатися