Ціни на однокімнатні квартири тримаються на рівні літа 2024 року
Попри те, що у низці обласних центрів України вартість найбільш популярних однокімнатних пішли вгору як у первинці, так і на вторинці, у Києві вартість без змін.
Нині квартира у столиці в залежності від площі, новизни, району та якості ремонту коштує від $18 тис. до $64 тис. Подібну стабільність вартості спостерігають у містах з великим попитом – Івано-Франківську, Луцьку, Чернівцях та Вінниці.
У містах, розташованих на менш безпечних територіях через російські обстріли, як Запоріжжя та Дніпро, вартість житла подешевшала на 5-6%.
Полетіли відчутно вгору ціни на квартири у Львові, Сумах, Ужгороді та Житомирі.
Середню вартість одного квадратного метра в Києві зараз оцінюють на рівні $1080 – $1300. А ціна за один метр квадратний в однокімнатній квартирі новобуду – 55-65 тис. грн.
Яку вартість квартир експерти очікують у 2025 році
З кінця грудня ринок нерухомості затих – бо і свята, і державні реєстри не працювали. Тому купівлі-продажі майже не проводили. Відтак, спираючись та ситуацію початку зими та тенденції на ринку, експерти вже мають прогнози на 2025 рік.
У Києві навіть порахували кількість котлованів під новобудови, які є нині – таких 16. І це значно менше, ніж до повномасштабного вторгнення. Недобудованих будинків — понад 300.
Вартість квартир дещо може зрости в столиці через підвищення з 1 січня 2025 року податків, каже в інтерв’ю Громадському радіо президентка Спілки фахівців нерухомого майна України Лариса Ставинога. Тобто це додаткових 3,5%, які доведеться віддати покупцеві.
Ціни на первинку будуть збільшуватися, це 100%. А вторинка буде дивитися на первинку і теж підтягуватися. Вже потім, коли відбуваються торги, коли приходить людина, дивиться об’єкт, коли вона робить якісь пропозиції, тоді кожен власник для себе вирішує, залежно від його особистої ситуації, наскільки він готовий знизити ціну, – зазначає Ставинога.
Та зазначає, що до податків додається ще коливання курсу долара, зростання зарплат у представників бізнесу та витрати на енергоносії й будівельні матеріали, які також пішли вгору.
На одному з засідань уряду Денис Шмигаль відзвітував, що держава вже видала в Україні за програмою «єОселя» майже 15 тисяч іпотечних кредитів на суму понад 24 млрд грн. Проте на державний вплив сподівання мало, зазначає експертка із нерухомості Олена Бондарук.
Зараз є великий попит на житло що підходить під програму “єОселя”. Але, на жаль, таких обʼєктів недостатньо. В цілому суттєвих змін на ринку немає і не очікується”, – каже в інтерв’ю РБК-Україна експерт із нерухомості Олена Бондарук.
Квартири з оздобленням та на перших поверхах – які ще тенденції чекають
У 2025 році очікують продовження тенденцій року минулого, коли клієнт обирає комфорт та зручність.
- по-перше, у новобудовах більше купують готові квартири з оздобленням. Такі, щоб одразу брати ключі і заселятися. Максимум – додати невеликого оздоблення під себе та для зручності родини.
- по-друге, як у новобудах, так і на вторинці у попиті нижні поверхи. Навчені гірким досвідом життя без світла, люди побоюються, що доведеться ходити пішки на 20+ поверх. Навіть якщо житло купують під оренду, цей варіант більш вигідний – бо квартирантів знайти легше.
- третє – розвиток способу оренди квартир з правом викупу. Це коли житло продають з невеликим першим внеском і розтермінуванням, при цьому сплачується орендна ставка.
На початку 2024 року великі надії покладали на програму єОселя. Навіть побоювалися, що через ажіотаж на ринку почне зростати вартість нерухомості. Мовляв, люди, що приїжджають з окупованих та прифронтових регіонів будуть активно користуватися державною програмою і торги оживуть. Проте цього не сталося. За єОселею трохи купували, але не настільки, щоб вплинути на цінову політику або на заробітки забудовників.
Тепер про можливий вплив єОселі на ситуацію на ринку нерухомості говорять, але не з таким оптимізмом, як минулоріч. У Києві розмір першого внеску за іпотекою встановили не менше як $18 тис.
Орендувати квартиру в Києві не дешевше, ніж у Варшаві
Якщо порівняти, яку частину зарплати віддають жителі Києва та Варшави, виявляється, що однакову.
Зважаючи, що станом на січень 2025 року середня зарплата киян становить 26 тис. грн., то заплатити за однокімнатну квартиру подалі від центру треба 62%. А на деяке житло може не вистачити і всього заробленого.
Тому, щоб родині з дітьми жити з середнім комфортом та винаймати 2-3 кімнатне житло, треба заробляти більше середньої зарплати.
Значного підвищення орендної плати у 2025 році не прогнозують, однак за комуналку доведеться доплачувати більше. Адже вона дорожчатиме.