РПЦ окупувала Києво-Печерську лавру у XVII столітті – ПЦУ повертає своє по праву

Автор: Ольга Даниленко
16:41 12.01.2023

Московія взяла українські святині в духовну окупацію на понад три століття. У Православній церкві України зазначили, що вони, як правонаступники Київської Митрополії, мають повне право на її спадщину – Києво-Печерську лавру.

РПЦ окупувала Києво-Печерську лавру у XVII столітті – ПЦУ повертає своє по праву

 Так, саме наша церква, яка має патріарший і синодальний Томос про автокефалію, є канонічною правонаступницею давньої Київської Митрополії, а відтак – і її історичної спадщини”, – йдеться у повідомленні ПЦУ. 

У ПЦУ зазначили, що багато фактів з історії Києво-Печерської лаври залишаються невідомими. 

 Але ми віримо, що світло правди потроху розвіє темряву омани. Важливо те, що вже розбиті кайдани нашої трьохсотлітньої духовної окупації”, – зазначили у ПЦУ. 

Також, у ПЦУ опублікували історичні дані, які їм відомі: 

  • Історично давня Київська Митрополія існувала з Лаврою близько 635 років (1051 – 1686), а Московський Патріархат владарював у святині майже вдвічі менше – 337 (1686 – 2023). 
  • Цьогоріч богослужіння ПЦУ у головному храмі Києво-Печерської лаври було першим за 337 років звільненням від “духовного ярма Москви”.
  • В 1941 році Успенський собор підірвали російські більшовики, заздалегідь його замінувавши.
  • У 1718 році у Лаврі разом з численними будівлями згоріли величезний архів і бібліотека, де зберігалися грамоти, укази, старовинні видання й рукописи княжих часів. Після пожежі московські “літописці” взялися переписувати історію древнього монастиря відповідно до інтересів новопроголошеної російської імперії.
  • До XVIII століття богослужбовою мовою в Печерському монастирі була церковнослов’янська мова української редакції, яку за наказом царя Петра I заборонили й замінили на московську.
  • За часів Петра I Київській Лаврі було наказано, щоб рукописи до друку “присылать в Московскую типографскую контору прямо от той Лавры”. То був період цензури, заборон і покарань за україномовні тексти.
  • Росія також “привласнила” святих, що спочивають на території Лаври: “З понад 120 спочилих святих понад 100 були кліриками Київської Митрополії”. Проте у 1762 році російська церква проголосила Печерських святих “загальноросійськими”. 

Нагадаємо, держава розпочне перевірку дотримання пам’яткоохоронного законодавства на території Києво-Печерської та Почаївської лаври, де останні роки відбувалось самовільне будівництво представниками московського патріархату. 

Як писав “ВК”, Успенський собор та Трапезна церква до кінця 2022 року перебували у погодинній оренді УПЦ МП. Проте державна не продовжила договір користування. З 2023 року в Успенському соборі й Трапезному храмі вже не буде богослужінь УПЦ (МП).

1 січня представників Московського патріархату не пустили до Верхньої лаври, а Успенський собор та Трапезну церкву Києво-Печерської Лаври повернули державі.

Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній вперше провів богослужіння у січні 2023 року з нагоди Різдва Христового в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.

Великий Київ у Google News

підписатися