Розумне LED освітлення змінює правила гри: у ЄС не вимикають вуличне освітлення, попри зростання цін на електрику

Автор: Владислав Щербак
17:00 15.08

У Європі та Великій Британії міста адаптують способи використання світла у відповідь на стрімке зростання цін на енергоносії через повномасштабне російське вторгнення в Україну. У деяких містах вимикають підсвічування пам’ятників, але повністю ніколи не вимикають вуличне освітлення.

Розумне LED освітлення змінює правила гри: у ЄС не вимикають вуличне освітлення, попри зростання цін на електрику Фото: Неподалік Варшави, Національна дорога S7, 2024
Світлодіодне освітлення

Причини: 

  • при правильному вуличному освітленні споживання енергії суттєво зменшується, тому економія від вимкнення мінімальна;
  • увімкнене світло робить міста більш безпечними і позитивно впливає на здоров’я мешканців.

Детальніше і з прикладами, чому європейці та британці не обирають темряву – у матеріалі “ВК”. 

Стале освітлення – перш за все, дарує безпечні вулиці. Люди чітко бачать перешкоди, що убезпечує від падіння та інших пішоходів.

Стале освітлення це також підвищення безпеки на дорогах: у зимові місяці на дорогах гине вдвічі більше пішоходів, ніж в період з березня по червень. Це повʼязано саме з нестачею світла, що робить пішоходів менш помітними і призводить до частіших і більш серйозних дорожньо-транспортних пригод.

Зокрема, міністр мобільності Брюсселя Ельке Ван ден Брандт (Groen) зазначила,  що темрява в ранкові години з більшою ймовірністю призводить до аварій. 

У Спілці велосипедистів також наголошували, що велосипедисти наражаються на більший ризик нещасних випадків в темну пору доби у разі обмеженої видимості.

Розумні світлодіоди та інтелектуальні системи керування повністю змінили технологію освітлення за останні роки. Міста можуть регулювати освітлення пішохідних переходів, великих транспортних розв’язок і велосипедних доріжок. Рівні, інтенсивність і час ввімкнення світла можна адаптувати для зменшення енергоспоживання та витрат на технічне обслуговування, не занурюючись при цьому в повну темряву.

Набережне шосе, Київ, 2024. Фото ITW Systems

Київ також поступово долучається до розумного світла. Якісне вуличне LED-освітлення у нас встановлено на:

  • бульварі Лесі Українки (восьмисмугова дорога);
  • Набережному шосе (шестисмугова дорога);
  • вулиці Євгена Сверстюка (чотирисмугова дорога).

Сучасне освітлення встановлювала добре відома в Україні інноваційна компанія ITW Systems. Киянам компанія запам’яталася, коли взяла участь у підготовці Києва до Євробачення-2017.

В межах міста обладнання ITW Systems дозволяє бачити стан кожного світильника на лінії, а також на що витрачається кожен кіловат електроенергії. Зекономлені на освітленні кошти дозволять згодом інвестувати в нові енергоефективні заходи та покращувати якість життя киян.

ПЕРЕХРЕСТЯ ДОРІГ, БЕЗПЕКА ПРОСТОРУ

Сьогодні завдяки простій заміні освітлення на світлодіодне, пішохідні переходи можна безпечно освітлювати, витрачаючи на це значно менше електроенергії, ніж раніше.

Місцева влада швейцарської Женеви вирішила діяти швидко, коли перевірка 2019 року показала, що освітлення 19% пішохідних переходів на дорогах кантону не відповідає необхідним рівням.

Женева

Вони провели заміну освітлення на високоефективні LED-світильники, які зменшують енерговитрати на 60%, а ще й мають чудовий вигляд.

У сусідній нам Варшаві, у 2016 році влада провела аудит безпеки дорожнього руху, який показав, що ризик ДТП зростає вночі на 30%, особливо в забудованих районах, де спостерігається висока щільність руху.

Частково це було пов’язано з недостатньою видимістю пішоходів, тому місто розпочало заміну освітлення на 1600 пішохідних переходах. Нове LED-освітлення створило більш безпечне, комфортне та доступне нічне довкілля для людей.

Результат – зменшення кількості смертей на дорогах серед пішоходів. Завдяки такому успіху проєкту, місто Варшава стала одним з трьох фіналістів 2022 року на отримання нагороди ЄС за безпеку дорожнього руху в містах.

РИЗИКИ У НІЧНИЙ ЧАС ДОБИ

Загалом, люди по-різному оцінюють ризики, які загрожують їм в нічний час доби. Жінки, представники меншин та люди, які працюють в нічні зміни, частіше почуваються невпевнено на вулицях міст.

Лише 49% жінок у Великій Британії кажуть, що вони перебувають в безпеці у темряві. Серед чоловіків таких 73% опитаних.

Крім того, 85% жінок і 77% чоловіків вважають, що краще освітлення вулиць сприятиме підвищенню безпеки жінок. Такі дані наводить опитування, проведене британською аналітичною компанією “Yougov”.

Отже, освітлення є пріоритетним фактором, який впливає на безпеку пішоходів, та завдяки розумним містам інфраструктура освітлення може запропонувати значно більше, ніж видимість – широкий спектр можливостей для захисту та зв’язку.

Розумні міста знають більше і роблять краще. У Відні враховують  навіть гендерний аспект при прийнятті рішень по проєктах.

Так, ще у 2016 році Відень вирішив замінити 160 000 світильників з традиційними джерелами світла на енергоефективні світлодіодні в рамках своєї стратегії “Розумне місто”. Метою цієї стратегії є зменшення енергоспоживання міста на 30% до 2030 року та на 50% до 2050 року.

Там знають, що якісне вуличне освітлення – важливий фактор, що дозволяє жінкам, які становлять більшу частину пішоходів, почуватися у безпеці й бути більш впевненими у нічну пору. 

ВИХІД ЗА РАМКИ ОСВІТЛЕННЯ – НЕХАЙ СВІТИТЬ

Футбольний клуб A.S. Houtain-Milanello грає в провінційній лізі Льєжу, Бельгія. Він є уособленням масового футболу: 350 членів клубу, юнацькі команди, два поля.

У 2015 році клуб встановив прожектори, термін експлуатації яких добігає кінця. Клуб вирішив встановити нове LED-освітлення, зменшивши енергоспоживання більш ніж на 50%. Світильники не потребують попереднього розігріву і керуються сучасною системою.

За допомогою додатку на смартфоні гравці можуть регулювати рівень освітлення під час тренувань, матчів та дитячих занять, коли не потрібно повне освітлення поля. Усе це економить кошти й дозволяє футболістам продовжувати тренування взимку.

Біг – надзвичайно популярний вид спорту в усьому світі: тільки в США близько 60 мільйонів людей взувають кросівки та бігають вулицями. Вимкнення світла фактично позбавляє величезну кількість людей, особливо жінок, можливості займатися улюбленим видом спорту в зимові місяці.

Тому там місцева влада дуже ретельно зважує наслідки зменшення рівня освітленості, коли йдеться про здоров’я громадян.

А у спальному районі Лондона на Королівській площі є десять багатофункціональних колон, встановлених по всій площі. Вони освітлюють ключові об’єкти площі та роблять простір більш привабливим. 

Окрім ефективного енергоощадного LED освітлення, колони оснащені камерами відеоспостереження високої роздільної здатності, бездротовим зв’язком Wi-Fi та анемометром. Поєднання цих функцій в одній єдиній колоні продемонструвало, що безпечні вулиці можуть бути гарними, і при цьому заощаджувати електроенергію.

Київ, 2022 рік. Фото – EPA/UPG

Енергетична криза сильно б’є по містах, однак вимикання світла – це імпульсивна реакція, яка може мати довгострокові наслідки для безпеки, міського життя і здоров’я людей.

Правильна інформаційна політика та якісно освітлені столичні вулиці дозволять людям залишатися здоровими, не втрачати своє життя та не отримувати каліцтва, потрапляючи в аварії. А попри чималу кількість дрібних пропозицій з привабливими цінами, найкраще зупиняти свій вибір на великих компаніях з хорошою репутацією і досвідом.

Тому перш ніж обирати темряву, варто інвестувати в розумне освітлення, аби люди були здоровими і трохи щасливішими цієї зими.

Дивіться також: Світло Києва: ITW SYSTEMS – лідер зі створення освітлення, ефективного для людини та безпечного для довкілля 

Світлодіодне вуличне освітлення, Київ, Набережне шосе:

Світлодіодне вуличне освітлення, Київ, Лівобережна:

Великий Київ у Google News

підписатися