Про те, як все відбулося, розповіли у Національному заповіднику Києво-Печерська лавра.
«Духовну і історичну справедливість відновлено, — зауважив Георгій Коваленко, ректор Відкритого православного університету, відкриваючі захід. — Ще за життя, за небажання коритися московії, гетьмана було піддано анафемі. Його здобутки намагалися усіляко викреслити з історії. Тепер – настав час для реабілітації Мазепи і вшанування його пам’яті в Лаврі, для якої він був одним із найбільших меценатів».
Архімандрит Авраамій, в.о. намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври підкреслив, що завдяки тому, що відновлюється історична справедливість у стінах Свято-Успенської Києво-Печерської лаври із благословіння нашого предстоятеля, Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, звучала молитва за упокій душі ктитора — гетьмана Івана Мазепи. За його словами, це започаткує традицію, коли у повсякденних лаврських молитвах лунатимуть імена видатних діячів, котрі вклалися в розбудову Лаври та української державності.
Очільник Міністерство культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко повідомив, що за допомогою ЮНЕСКО стартує початок робіт проєкту реставрації церкви Всіх святих і створення Музею Мазепи.
«Церква всіх Святих Національного заповідника “Києво-Печерської лаври” є елементом комплексу частини Об’єкту Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО — одного з восьми, що знаходяться в Україні. Ми дуже раді допомогти інституціям України у процесі збереження та відновлення цього об’єкта”, — підкреслила К’яра Децці Бардескі, Liaіson Officer Офісу ЮНЕСКО в Києві.
3D-сканування споруди, та розробку попередньої документації підтрімують українські та французькі спеціалісти.
Музей на честь гетьмана буде розміщено в Онуфріївській вежі, збудованій також коштом Мазепи. Зокрема, серед них будуть унікальні артефакти, пов’язані з ним і його родиною — Євангелія 1636 та 1707 років, гравюра Івана Мигури «Тріумф гетьмана Івана Мазепи», надрукована у друкарні Лаври у 1705 році, гаптована церковна тканина XVIII ст., книга «Псалтир із тлумаченням» 1697 року.