Розмороження довгобуду проти модульного містечка: у деокупованому Гостомелі розгорівся будівельний скандал

Автор: Оксана Тупальська
17:20 28.03.2023

Через конфлікт між забудовниками та місцевою владою у Гостомелі не вдається реабілітувати довгобуд, який “замерз” у 2008 році. Щоб компенсувати бізнесу, який погодився добудувати закинуті квартири, місцева влада до війни пообіцяла землю під нові багатоповерхівки та проголосувала про передачу ділянки. Однак після деокупації Гостомеля вирішила на цій же території звести модульне містечко. Кореспондент “Великого Києва” вивчав деталі конфлікту.

Розмороження довгобуду проти модульного містечка: у деокупованому Гостомелі розгорівся будівельний скандал
Світлодіодне освітлення

Квартири 130 інвесторів “замерзли” у 2008 році

У 2006 році у Гостомелі розпочали будівельний проект ЖК “Водограй”. Інвестори взяли кредити, продали іншу нерухомість та чекали на свої квартири у новобудові. У перший рік одночасно почали зводити 3 багатоквартирних будинки за адресою смт Гостомель, Богдана Хмельницького 2-в, 2-г та 2-д.

Перший встигли швидко звести, будівництво другого було уповільненим, а на третій – заклали фундаменти. У 2008 році забудовник припинив фінансувати проект. Таким чином, будинок 2-г “замерз” недобудованим, а 2-д – застряг на рівні закладених основ. Майно продали на аукціоні з трансформаторними підстанціями та спорудами водовідведення. Об’єкт купила компанія “Мобілайн”. Однак і в неї нестало коштів.

Тому “Мобілайн” перепродала майно компанії “Селф-Актив”. Остання взялася за будинок 2-г, квартири в якому були викуплені. Вставила вікна, годувала інвесторів обіцянками. А потім – раптово працівники організації познімали встановлені раніше вікна та зникли. Будівля залишилася з великим об’ємом невиконаних робіт, а проект ЖК “Водограй” – з боргами перед банком.

Нового забудовника шукали понад 10 років

У 2021 році проектом зацікавилась компанія “Вітрувія”. Умови, які ставилися на той момент перед новим забудовником – добудувати заморожений багатоквартирний будинок та покрити борги. Взамін фірма отримувала ділянку для будівництва нових багатоповерхівок поруч з замороженою.

Компанія оформила права власності на об’єкти незавершеного будівництва, вказані у реєстрі разом із земельною ділянкою, на якій розташовані дані об’єкти, та придбала інше нерухоме та рухоме майно. А після цього звернулася до місцевої влади, щоб та надала ділянку під нову забудову.

Оскільки від третього будинку був лише фундамент, ця територія оформлювалася як об’єкт незавершеного будівництва.

У селищній раді землю в оренду давати не хотіли, тому підприємство звернулося до Господарського суду, аби  примусово укласти договір оренди.

А після отриманого на свою користь рішення суду між місцевою радою та забудовником було укладено мирову угоду. Відповідно до документу компанія погодилась покривати 50% витрат на завершення будівництва довгобуду, за який раніше заплатили інвестори. Це відбулося в грудні 2021 року.

“Вітрувія” запевняла, що почне будівельні роботи у березні 2022 року.

Війна внесла свої корективи – на ділянці зводять інші об’єкти

Після деокупації Гостомеля попри наявне судове рішення на користь “Вітрувії” та підписану раніше мирову угоду, місцева рада вирішила на ділянці побудувати модульне містечко для людей, житло яких зруйнували окупанти. Йшлося про мешканців Гостомеля, які залишилися на вулиці.

Так, Гостомельська селищна військова адміністрація доручила іншому забудовнику розпочати роботи на ділянці поруч з будинком 2-г. Так як від дому 2-д був лише фундамент, під час нових робіт там, де він заважав, били нові фундаментні палі. Справу довірили компанії ТОВ “Автомагістраль-Південь”, яка також займається відбудовою мосту у Гостомелі.

Таким чином, виник конфлікт між потребами інвесторів, які понад 10 років не можуть дочекатися завершення зведення своїх квартир, та мешканців Гостомеля, домівки яких зруйнували окупанти. Адже забудовник не готовий добудовувати їхні хати, не отримавши ділянки для ведення свого бізнесу та отримання прибутків у майбутньому.

Юристи “Вітрувії” наполягають на врегулюванні спору та повернення землі, обіцяної під час укладення мирової угоди для зведення багатоповерхівок. Кажуть, якщо буде дотримано домовленості, за 3-5 років інвестори отримають свої квартири, а на місці заморожених довгобудів виросте житловий квартал. Про це написали листа до Володимира Зеленського та вимагають не забирати землю під модульне містечко.

Також додають, що на цій же ділянці після завершення роботи над довгобудами розпочнуться підготовчі роботи щодо 2 черги будівництва: розчищення території та підготовка мереж для будівництва ще 10 багатоквартирних будинків. Будівництво компанією “Вітрувія” даних будинків заплановане на 2024-2025 роки.

Тим часом, у компанії ТОВ “Автомагістраль-Південь” заявляють, що не мають наміру припиняти будівництво модульного містечка, бо роботи їм довірила військова адміністрація.

Великий Київ у Google News

підписатися