Розкрито таємницю архітекторів ХІХ століття – що приховав Будинок Червоного корпусу університету Шевченка

Автор: Оксана Тупальська
13:57 04.03

На фасаді будівлі сучасного Київського національного університету імені Тараса Шевченка з боку Ботанічного саду Фоміна розташовані дві напівкруглі будівельні форми. Нині звідти крізь відчинені вікна лунає музика. А раніше туди щонайменше раз на тиждень сходилися жителі околиць. Для яких цілей побудували виступи архітектори, нині уже підзабули, але ми розкажемо.

Розкрито таємницю архітекторів ХІХ століття – що приховав Будинок Червоного корпусу університету Шевченка
Світлодіодне освітлення

У 1830-х роках будівля, яку згодом назвали Червоним корпусом, знаходилась на краю міста. Київ завершувався бульваром Шевченка, і спеціально під майбутній університет будували новий квартал. У 1834 році запрацював навчальний заклад. У той час уже діяли університети у Харкові та Львові. 

Спочатку заклад називався на честь Святого Володимира, червоно-чорною була стрічка одноіменного ордену – відтак, і кольори фасаду обрали відповідними. У двох напівокруглих приміщеннях були церкви – православна і католицька. Відтак, сюди сходилися віряни – католики до костелу. а православні – що своєї церкви. 

Між іншим, у перші роки роботи університету тут вчилося чимало поляків. Перший набір до закладу складав 62 студенти, з них українців було близько десятка. У наші дні один із найпрестижніших вишів країни КНУ надає освіту близько 30 тисячам людей. 

З 1939 року заклад став університетом імені Тараса Шевченка. 

39-й ректор КНУ Володимир Бугров вступав на навчання до вишу у 1984 році. Каже, центральний вхід до університету тоді не був таким прибраним, як нині, проте студенти ним щиро захоплювалися та пишалися:

“Я зайшов і в мене був, як тепер модно казати, когнітивний дисонанс. Став, дивлюсь по сторонах і відчуваю специфічну ауру, як у музеях Ватикану”, – ділиться Бугров.

@elenaivanchenkova Чи знаєте ви, що знаходиться у напівкруглих виступах зі зворотнього боку червоного корпусу університету? До 20-х років тут були 2 церкви для студентів та викладачів: католицький костел з одного боку та православна церква з іншого. А тепер тут музичний салон де проводять концерти, та музей історії університету. #університет #червонийкорпус #кну #цікавіфакти #цікавийкиїв ♬ оригінальний звук – Я-Лєна

Раніше “ВК” розповідав, що у 2023 році університет Шевченка увійшов до рейтингу найкращих навчальних закладів світу за рейтингом QS World University Rankings від британської консалтингової компанії Quacquarelli Symonds.

Великий Київ у Google News

підписатися