Найбільше дісталося складам і складським об’єктам вздовж автотраси М-06 (Житомирський напрямок) і Варшавської траси (М-07).
У січні – червні 2022 року обсяг загальних складських площ у Київській області знизився з 1,6 млн кв. м наприкінці 2021 року до 1,3 млн кв. м. Це безпрецедентний рівень зниження, йдеться у дослідженні CBRE Ukraine, на яке посилається “24 канал”.
Показники втрат
- майже 340 тис. кв. м чистих складських площ повністю або частково знижені станом на червень цьогоріч (це 22% від загального обсягу складських площ на Київщині);
- 169 тисяч квадратних метрів – загальний обсяг площ, які зазнали часткового руйнування;
- 213 тисяч квадратних метрів – повністю зруйновано.
Склади, що постраждали найбільше
Найбільше через війну постраждали склади вздовж автомобільної траси М-06 (Житомирський напрямок), де значних руйнувань зазнали села Стоянка, Петрушки, Бузова і смт Макарів.
Значних руйнувань зазнали також складські та логістичні комплекси вздовж Варшавської траси (М-07) поблизу міст Буча, Гостомель та селища Ворзель у Бучанському районі.
Житомирський напрямок (М-06) був найбільш популярним для складського будівництва і станом на кінець 2021 року загальна площа складів за цим напрямом складала понад 290 000 кв. м, тоді як для Варшавського напрямку (М-07) загальна площа розташованих складів складала близько 90 000 кв.м. Порівняно менше руйнувань складських об’єктів припало на Чернігівський напрямок (М-01).
“Проаналізувавши інформацію щодо руйнування складських та логістичних об’єктів Київського регіону, ми можемо припускати про умисне їх знищення з боку російської армії, задля обриву найважливіших логістичних ланцюгів“, – зазначають аналітики.
Орендні ставки
Середня вакантність на ринку склала 2,8% у розрахунку на оновлений показник загальної конкурентної пропозиції, що становить 1,3 млн кв. м. Більшість вакантних площ сконцентровано у нововведених 2021 року складських об’єктах, які не встигли поглинутись до початку війни (або на початку 2022 року).
До кінця червня 2022 року орендні ставки у національній валюті залишилися на рівні кінця 2021 року, однак у доларовому еквіваленті сталося падіння в середньому на 8 – 10%. Пропоновані орендні ставки на сухі склади коливалися в межах 133 – 159 гривень за квадратний метр в місяць.
- Для класу А – від 4,5 до 5,4 долара за метр квадратний.
- Для класу В – від 3,2 до 3,8 долара за метр квадратний.
- Ефективна орендна ставка на кращі складські площі була в середньому на 5 – 7% нижчою.
Як писав “ВК“, 29 березня у Броварському районі Київщини внаслідок влучання ворожого снаряду виникла пожежа у складській будівлі. На складах зберігалися продукти харчування, побутова хімія та інші товари загального вжитку.
Читайте також: Київщина: скільки медзакладів зруйнували російські окупанти