Завдяки роботі ППО у Києві більш відчутний попит на квартири в новобудовах, аніж у решті регіонів країни, зазначив Володимир Семенцов. Подібне спостерігається у частині західних областей країни.
Експерт додав, що зараз деякі компанії озвучують власні комерційні “плани” з підняття цін в їхніх об’єктах на 10-15%.
«Це подається, як очікуваний загальноринковий тренд, однак навряд чи це звучить переконливо та є коректним стосовно всього ринку. Адже трохи абсурдно, коли в об’єктах з нульовим чи “кволим” попитом при стабільній собівартості стрімко зростають ціни», – каже Семенцов.
М’яч у грі за квадратні метри залишається в клієнтів, адже вибір квартир значно перевищує пропозицію на новобуди:
«Не слід забувати, що на первинному ринку хоч греблю гати різноманітних ризиків для інвестора: від суто “воєнних”, до перетворення об’єкта на довгобуд чи відвертого шахрайства. Гадаю, що у стані потенційних покупців немає жодних цінових ілюзій, адже дефіциту на первинному ринку житла немає”, – зауважив фахівець.
Серед факторів, що впливатимуть на розвиток первинного ринку житла у 2024 році, експерт виділив наступні:
- Тривалість і перебіг війни, протидія агресорові та подолання наслідків війни;
- Розвиток економіки й зокрема будівельної та дотичних галузей (зростання ВВП, низька інфляція, збалансовані доходи та видатки державного бюджету завдяки макрофінансовій підтримці країн-партнерів);
- Розвиток державної програми “єОселя” на первинному ринку;
- Ефективність містобудівної реформи (від подолання корупції на всіх щаблях, створення прозорого інвестиційно привабливого ринку, до захисту прав покупців);
- Ситуація на ринку валют: міцність національної валюти;
- Зростання доходів громадян;
- Політичний консенсус: відсутність внутрішніх руйнівних чвар.
“За оптимістичного сценарію ситуація на первинному ринку житла у 2024 році залишатиметься притомною: навряд чи ринку загрожуватиме більш глобальна криза, ніж та, що викликана війною. Водночас збереження “статус кво” в будівництві житла можна буде вважати цілком прийнятним результатом”, – підсумував Володимир Семенцов.
Раніше “ВК” розповідав, що навесні 2023 року у Києві посилили оборону неба над урядовим кварталом. А також, що завдяки західній ППО Київ перетворився на одне із небагатьох безпечних місць у воюючій Україні. Наразі небо столиці захищають декілька видів протиповітряного захисту різного радіусу.