«Купало – це назва язичницького божества, якого різні дослідники характеризують так: «божество продовження роду», «покровитель водойм», «поганський бог земних плодів» тощо. Святкували і приносили жертву цьому божеству в день літнього сонцестояння, яке припадало на 24 червня за старим (7 липня – за новим) стилем», – пояснюють у ПЦУ.
Віруючі християни 7 липня вшановують Народження пророка Іоана. Це один із найбільш шанованих святих, пам’яті якого присвятили сім святкових дат у церковному календарі. Також Іоан – єдиний святий, чиє земне народження святкує Свята Церква (окрім Спасителя і Його Пречистої Матері).
У цей день вірян запрошують до храмів, приєднатися до молитви і приступити до таїнств Сповіді та Причастя.
Історія свята Різдво Іоанна Предтечі
Єлисавета та Захарія (мати і батько майбутнього великого пророка) жили в часи царя Юдейського Ірода. Захарія був священником, а тому вони вели дуже праведне і благочестиве життя. Хоч були вони похилого віку, але не мали дітей. В євреїв бездітність вважалася нещастям та справжньою ганьбою. А тому вони постійно молилися та просили Бога подарувати їм дитя. Нарешті їхні молитви були почуті.
Здійснюючи кадіння в храмі, Захарія побачив ангела, який передбачив, що народився у пари син Іоанн, що принесе чимало радості не лише Зарахії з Єлисаветою, але й всьому народу ізраїльському. А ще сказав, що він стане великим перед Богом.
Спочатку Захарія засумнівався в почутому, адже був вже в досить похилих літах. В той же час архангел Гавриїл позбавив його дару мови, щоб підтвердити правиьність цих слів. Після закінчення днів служби в храмі дружина Захарія завагітніла та народила сина. Заговорив Захарія не відразу, а тільки тоді, коли прийшов час назвати дитя.
Дату Різдва Іоанна Хрестителя обчислили, взявши за основу євангельське свідоцтво про те, що між Іоанном та Ісусом Христом було рівно 6 місяців різниці. Цей день завжди припадає на Петрів піст.
Що не можна робити на Різдво Іоанна Предтечі
- Варто утриматися від різних домашніх справ та рукоділля. Цього дня не займаються шиттям, в’язанням, вишиванням.
- На Різдво Іоанна Хрестителя не можна різати продукти круглої форми.
- А ще намагайтеся не брати в руки будь-які гострі предмети.
Через те, що Різдво Іоанна Предтечі – велике церковне свято, заборонені язичницькі традиції.