Революція, про яку не згадують: Анжеліка Рудницька розповіла про голодний протест студентів 1990-их задля незалежності України

Автор: Оксана Тупальська
07:43 02.10.2023

З 2 до 17 жовтня 1990 року на Майдані Незалежності у Києві, який тоді називався площею Жовтневої революції відбулася кампанія широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори, заздалегідь організована українською молоддю, переважно студентами. Серед її учасників була співачка Анжеліка Рудницька.

Революція, про яку не згадують: Анжеліка Рудницька розповіла про голодний протест студентів 1990-их задля незалежності України
Світлодіодне освітлення

«Революція, про яку практично не згадують. Про яку українці майже не знають. Революція на Граніті, яку ми називали Студентське голодування. Маленькі історії про велику Історію», – ділиться Рудницька.

Вона показує світлини тих часів, на одній з яких – список регіонів, звідки приїхали учасники акції.

«Зверніть увагу: студенти – учасники «Революції на граніті» почали декомунізації ще до проголошення Незалежності України. Та й назва Майдан Незалежності – наша, бо розгортали табір ми на площі Жовтневої революції (так її ми називати не хотіли, хоча жартували, що в українській історії Жовтнева революція – це про нас, про нашу гранітну), але наша версія Майдан Незалежності прижилася і пережила багатьох з нас», – згадує Анжеліка.  

Нині співачка працює над реалізацією музичного проекту, який має підняти на дусі українців під час повномасштабної війни «100ліття незламності: історія української боротьби у піснях». Літопис, який об’єднує нашу музичну історію від пісень Січових Стрільців до сучасних треків – кажуть про проект автори.

Серед учасників музичного проекту – Віталій Кириченко, Марія Бурмака, Володимир Трач, Тарас Компаніченко, гурти «Шпилясті кобзарі», «Хорея Козацька», «Жадан і Собаки», «Піккардійська Терція».

«Я люблю творити. Люблю надихати. Люблю утворювати коло любові, у якому виколисуються ідеї і гартуються люди. Нині командою тчемо свою частину музичного полотна 100ліття незламності: історія української боротьби у піснях, щоб надихати українців бути сильними і ніжними; нескореними і чуттєвими; наповненими міццю і любов‘ю», – каже Рудницька.

Історія «Революції на граніті»:

У 1990 році відбулися вибори до Верховної Ради УРСР, на яких парламентську більшість утворили комуністи («Група 239»), а демократи, сформувавши Народну Раду, зрештою мали 126 мандатів. Після проведення виборів їхня громадянська активність помітно зменшилася, натомість молодь вважала, що третина голосів демократів у Верховній Раді не є перемогою, адже для ухвалення рішень потрібна більшість голосів. Ця думка, висловлена Олесем Донієм на конференції НРУ, спричинила спротив у зали. Тому студенти вирішили активізувати власні дії.

Кілька десятків студентів групами по двоє-троє стягнулися до 10 години 2 жовтня на площу Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) у Києві та оголосили про початок голодування, висловили вимоги.

Головними вимогами молоді були:

  • недопущення підписання нового союзного договору;
  • перевибори Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі не пізніше весни 1991 року;
  • повернення на територію УРСР українських солдатів, а також забезпечення проходження військової служби юнаками-українцями винятково на території республіки;
  • націоналізація майна Компартії України й ЛКСМУ;
  • відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.

Передбачалося, що, можливо, перший загін заарештують, тому до нього входили лише психологічно загартовані активісти та лише хлопці. Весь день вони просиділи на спальниках і матрацах, тримаючи в руках плакати, а рівно о 20 годині протягом 2-3 хвилин були зведені намети. До кінця дня голодувати почало 108 студентів.

О 24 годині президія міськради Києва видала рішення, в якому зокрема надавався дозвіл на проведення на площі Жовтневої революції масових заходів без санкції влади, хоч і заявляла про «засудження провокаційних насильницьких дій до працівників міліції», яких, зрозуміло, не було. 

16 жовтня друге наметове містечко розгорнули біля будівлі Верховної ради. Як пише Роман Іваничук, у той час багато депутатів-комуністів виявили свою «антилюдяну сутність». Так, депутат з Миколаєва Михайло Башкіров сказав:

«Не волнуйтесь — все это скоро кончится, но сколько трупов будет, сколько трупов!»

Депутат від Криму Віталій Рева закликав «очистити площу від студентів», «ввести надзвичайний стан в Києві». А в Москві депутат Микола Касьян сказав:

«И пускай голодуют, нам будет больше что кушать!..»

Зрештою, у Раді проголосували постанову «Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в м. Києві з 2 жовтня 1990 року» № 402-XII.

Наметове містечко демонтували. На завершення акції перед студентством виступили «Мертвий Півень» і Марія Бурмака.

Великий Київ у Google News

підписатися