Найцікавішою знахідкою археологи називають вівтар для літургійної служби. Він був розташований збоку від п’яти головних симетричних вівтарів.
Зараз розпочато реставрацію куполів Трапезної церкви (ХVІІІ ст.).
Водночас дослідники вивчають і фарбові шари, аби встановити, до яких періодів вони належать. За словами Остапчука, є припущення, що під мозаїкою збереглася поруйнована фреска.
«Це говорить про те, що якийсь період фреска існувала, а роботи з оздоблення храму мозаїкою могли виконуватись у кілька періодів. Можливо, з різницею навіть у сто років. Це все відкриті питання, на які в процесі реставраційних робіт реставратори разом із дослідниками намагатимуться відповісти», – уточнив завідувач науково-реставраційної майстерні.
Загалом до відновлювальних робіт у «Софії Київській» залучено четверо реставраторів монументального живопису.
Востаннє реставрація в такому обсязі здійснювалась у заповіднику майже 30 років тому.
Зараз у Соборі проведуть ремонт системи опалення та кондиціонування, а також поточний ремонт відмостки.
Реставрують і Бурсу з пристосуванням під музейний центр. Будівля Бурси зведена в 1763-1767 роках в стилі українського бароко за проєктом архітекторів Михайла Юрасова та Пилипа Лапова як корпус келій Софійського монастиря. Після закриття монастиря в 1786 році будівлю використовували як квартири для дзвонарів та духовенства, потім келії перебудували під митрополичі покої. В 1839 році будівлю перепланували для розміщення корпусу Києво-Софійського духовного училища, яке розташовувалось тут до 1919 року. Будівля включена до переліку пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Програма Мінкульту передбачає проєкт реставрації Дзвіниці Софійського собору, яка побудована в 1699-1706 роках коштом гетьмана Івана Мазепи. Споруду значно змінювали в 1744-1748 роках за проєктом архітектора Йогана Шеделя, а в 1851-1852 роках був надбудований четвертий ярус. Висота дзвіниці скаладає 76 метрів.
Софія Київська — визначна пам’ятка історії та архітектури України, розташована на Софійській площі міста Києва. Збудований у 1011–1018 київським князем Ярославом. На сьогоднішній день Національний заповідник “Софія Київська” — це музейний комплекс, який об’єднує 77 пам’яток архітектури.
До слова, можна побачити найстрашніший експонат музею “Софія Київська” (ФОТО).