Про це йдеться у заяві МКІП, оприлюдненій 18 серпня.
В міністерстві підкреслили, що збереженість та цілісність колекції, яка “є частиною національної культурної спадщини“, не має в жодному разі бути під загрозою.
Міністерство культури та інформаційної політики не було поінформоване про рішення Держкіно щодо реорганізації ДП «Національний центр Олександра Довженка”, – заявили у МКІП.
Як писав “ВК“, Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію Довженко-Центру. У самому Довженко-Центрі 17 серпня заявили, що це рішення де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву, який з 1994 року послідовно займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно.
Згідно з постановою Кабінету міністрів від 10 листопада 2021 року № 1183, Держкіно не підпорядковується МКІП. Тож, з одного боку, реорганізація є прерогативою Держкіно та Уряду. У своїй заяві Держкіно аргументувало необхідність реорганізації Довженко-Центру збитковістю та неефективністю інституції, котра підтримує діяльність шляхом державної дотації.
Разом з тим питання реорганізації у цьому випадку включає також визначення подальшої долі фондового зібрання Довженко-Центру.
Міністерство культури та інформаційної політики України наголошує: будь-які рішення, що стосуються функціонування українських культурних інституцій та установ, не повинні ставити під загрозу їх діяльність та існування”, – підкреслили в Мінкультури.
Раніше у Держкіно запевнили, що ліквідація Національного центру Олександра Довженка не передбачена, має відбутися лише його реорганізація.
Читайте також: Подарунок до Дня Незалежності: столичні кінотеатри безкоштовно покажуть добірку українських стрічок
Довідково. Довженко-Центр – найбільший і єдиний міжнародно визнаний кіноархів України, в якому зберігається понад 10000 найменувань (понад 60 000 одиниць зберігання) художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів, понад 24 000 архівних документів з історії українського кіно, понад 400 музейних експонатів. Єдиний український представник в Міжнародній федерації кіноархівів (FIAF).
Колекція Довженко-Центру за значенням та обсягом дорівнює колекціям Національного художнього музею України, Музею Ханенків, Музею історії України, Бібліотеки імені Вернадського і є найбільшою в світі збіркою творів українського кіномистецтва.
Для збереження, розвитку і популяризації кіномистецтва в структурі Довженко-Центру діють Фільмофонд, Кіноархів та Музей кіно, Медіатека, видавництво, книгарня, кіносценічний простір “Сцена 6”, кінолекторій та єдина в Україні кінокопіювальна лабораторія з цілісним плівково-цифровим циклом. Така структура відповідає світовим стандартам діяльності інстутуцій, що працюють з кінематографічною спадщиною.
Нагадаємо, Довженко-Центр 13 липня поточного року офіційно перейшов у пряме підпорядкування Держкіно України.