Про це повідомляє МОН.
Так, з 2027 року старша школа включатиме 10-12 класи, де учні зможуть обирати профілі навчання та предмети залежно від своїх зацікавлень і майбутньої професії.
10-й клас буде адаптаційний, учні завершують загальну підготовку та визначаються з профілем навчання. Після 10 класу ще буде можливість змінити напрям. В 11 та 12 класах вони поглиблено вивчатимуть профільні предмети та дисципліни за вибором. Профорієнтацію проводитимуть вже в 5-9 класах.
Старшокласники, що оберуть академічний напрям, навчатимуться в ліцеї і готуватимуться до вступу у заклади вищої освіти. Вони матимуть обов’язкові і вибіркові предмети. Зможуть обрати предмети, які їх цікавлять, та матимуть вибір профілів навчання, базованих на кластерах – STEM, мовно-літературний, суспільно-гуманітарний.
Академічні ліцеї будуть великими (щонайменше 100 учнів на паралелі) і відокремленими від шкіл та гімназій: там навчатимуться лише 10-12 класи. У них застосовуватимуть дослідницькі методи навчання, проєктну та практичну роботу у сучасних лабораторіях та оснащених класах. Для дітей, які живуть далеко, організують доїзд або проживання у пансіонах. Навчання в академічних ліцеях передбачає:
- підготовка до вступу у ЗВО в 10-12 класах;
- один чи кілька профілів навчання в одному ліцеї;
- поглиблене вивчення профільних предметів та інтегрованих курсів;
- вибір предметів незалежно від профілю (можливість поєднати фізику і філологію, історію і хімію тощо).
Професійний напрям передбачає швидше опановування професії та вибір предметів, повʼязаних з майбутньою кар’єрою. У професійних коледжах та закладах фахової передвищої освіти школярі здобуватимуть шкільну освіту і паралельно опановуватимуть обрану спеціальність. У закладі професійної або професійно-технічної освіти школярів чекає:
- здобуття професії;
- швидший вихід на ринок праці;
- отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту;
- вибір предметів, які пов’язані з майбутньою професією;
- можливість вступити у ЗВО після закінчення коледжу або закладу ФПО.
Стратегію реформи ще моделюють та затверджують, напрацьовують програми, підручники, готують вчителів. З 1 вересня 2025 року почнуться пілотні проєкти. З 1 вересня 2027 року 10-ті класи розпочнуть навчання у профільній школі.
Детальніше про реформу старшої школи можна дізнатись тут.
Читайте також: У кожній школі має бути відеоспостереження та встановлена рамка на вході – Лісовий
Нагадаємо, у школах хочуть скасувати вручення золотих та срібних медалей відмінникам.