Реформа освіти: кількість державних вишів зменшать, регіональні філії ліквідують

Автор: Оксана Тупальська
13:58 23.11.2023

У МОН вважають, що кількість вищих навчальних закладів в Україні слід зменшити через погіршення демографічної ситуації та відповідно до рекомендацій Єврокомісії.

Реформа освіти: кількість державних вишів зменшать, регіональні філії ліквідують
Світлодіодне освітлення

Як повідомив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький в ефірі Радіо Культура, нині в країні 170 державних вишів, а частина з них має територіально відокремлені структурні підрозділи (філії). Плюс 85 приватних вищих навчальних закладів. 

“Також деякі наші коледжі пропонують бакалаврську освіту. А ще є аспірантура, відкрита в інститутах Академії наук, які також вважаються окремими закладами освіти. Це — достатньо “роздута” система… Наша демографія не може підтримати такої кількості закладів освіти. 15 років тому середня кількість студентів на один заклад становила 6,5 тис. осіб, сьогодні це 3,5 тис.”, – сказав Винницький.

МОН уже розробило законопроект “Про модернізацію мережі закладів вищої освіти”. В разі його ухвалення вишів стане менше, частину філій в регіонах приєднають до тих навчальних закладів, які є в тих самих населених пунктах або зроблять окремими закладами освіти.

“В Європі немає концепції територіально відокремленого структурного підрозділу чи філії, складно навіть уявити, що, наприклад, в Гамбурзі існує філія Мюнхенського університету, а в Марселі — Паризького. Ми маємо ці речі розділити… Це копіткий процес, що передбачає багато дискусій на місцях. Але всі мають розуміти, що це на краще, на благо об’єднаного закладу. До кінця 2023 року будемо мати як мінімум 6 таких об’єднань у різних регіонах”, – повідомив заступник міністра. 

На запитання про те, чи буде скорочено кількість викладачів, Винницький відповідає, що педагогам зменшать кількість викладацьких годин, але збільшать кількість годин на заняття наукою. Та додає, що там, де мало студентів, доведеться “еволюційно модернізувати мережу”:

“Якщо в нас є 3,5 тис. студентів на заклад, а система була побудована на 10 тис. студентів на заклад, то логічний висновок: зараз у системі працює забагато людей. Але це не означає, що ми маємо просто махати шаблями і звільняти. Це треба робити еволюційно, модернізувати нашу мережу. Тому що модернізація — це так само про інвестиції. Нам треба будувати, вкладати ресурси в лабораторне обладнання, наукові дослідження, покращувати матеріальну базу”.

Нагадаємо, до рейтингу навчальних закладів, до яких принесли найбільшу кількість заяв абітурієнти, потрапили 5 вишів столиці.

Великий Київ у Google News

підписатися