Нещодавно енологи оголосили, що не використовуватимуть подібну диференціацію під час проведення дегустацій. Однак розшифрування цих термінів допоможе зрозуміти, який смак й аромат імовірно характеризуватиме червоне сухе вино в келиху.
Новий Світ проти Старого Світу: у чому різниця
Якщо узагальнити, то все зводиться до виноробних традицій. Регіони Старого Світу — зони, що охоплюють Європу, Північну Африку та Близький Схід. Ключові країни:
- Франція;
- Італія;
- Іспанія;
- Португалія;
- Німеччина;
- Угорщина;
- Ліван;
- Хорватія;
Якщо потрібно було б коротко описати ці країни, найкраще підійшло б слово «вплив». Саме звідси на інші регіони поширилися міжнародні сорти винограду та класичні технології, як-от метод «Шампенуаз». Наприклад, у Франції винайшли сорти «шардоне» та «каберне совіньйон». Кріплене вино з Португалії було популярним серед представників раннього Конгресу США. Одним із них став Томас Джефферсон, якого вважають першим виноробом у країні.
Регіони Нового Світу — виноробні зони, які перейняли традиційні методи від колег, однак внесли деякі зміни. Їхній девіз міг би звучати так: «Єдина вагома причина вивчати правила — щоб потім їх порушувати». Найкращим прикладом трансформації винограду залежно від теруару можна вважати боротьбу між французькою та новозеландською версіями сорту «совіньйон-блан».
Запозичення виноробних практик пов’язують із колонізацією. Загалом це практично всі інші країни Північної та Південної Америки, Південної Африки та Австралія.
Як географічне розмежування впливає на смак й аромат.
Червоні сухі вина, виготовлені в межах Старого Світу, зазвичай легкі, тобто без надмірної терпкості. У них домінують мінерально-землисті відтінки. Вміст алкоголю — знижений. Зважаючи на те, що клімат поступово стає спекотнішим, позиції з високим градусом з’являються і тут.
Напої з Нового Світу, як правило, повнотіліші, з яскраво вираженими фруктово-ягідними акордами, вищою міцністю та нижчими показниками кислотності. Водночас місцеві винороби зважають на вподобання покупців, тож часто намагаються висаджувати лози у високогірних районах, де ягоди після дозрівання неодмінно стають соковитими та кислими.
Різниця в методах виготовлення червоних сухих вин.
Бренди по-різному підходять до основних виноробних процесів, особливо в питаннях витримки. Нові дубові бочки зазвичай використовують у регіонах Нового Світу, а повторне наповнення тари характерно для Старого Світу.
Якщо вино маркують за місцем виготовлення, наприклад Bordeaux, воно точно виготовлене в Старому Світі. Компанії з Нового Світу зазвичай вказують домінантний сорт у складі купажу.