Як зазначив виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, серед 19 пунктів пропозицій, наданих Асоціацією, зазначені протиріччя цього законопроєкту нормам Конституції України та Цивільного кодексу.
Зокрема необхідно встановити однозначні норми нагляду та контролю з боку місцевого самоврядування, які в проекті нівельовані моніторингом, що звужує повноваження місцевого самоврядування до візуального огляду об’єктів будівництва.
Олександр Слобожан зазначив, що відсутність чітко визначених норм, до коми й крапки, в законопроєкті збільшує можливу корупцію, зводить нанівець ідею діджиталізаціі дозвільної системи в містобудуванні.
Також норми щодо відсутності регресу щодо самовільних забудовників та можливість будівництва на чужій земельній ділянці порушують законодавство про право власності.
“Асоціація міст України вважає необхідним суттєво доопрацювати редакцію проєкту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності для усунення порушень Конституції України, протиріч з Цивільним кодексом України та корупційних можливостей, закладених у цьому законопроєкті”, – йдеться в заяві.
Водночас з часу прийняття законопроєкту в липні 2021 року опубліковані були лише пропозиції до другого читання станом на грудень 2021 року. Однак ще близько 200 правок, які були подані у 2022 році, не набули публічності.
Законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності” має велику кількість корупційних ризиків. Також він не був підтриманий Асоціацією міст України та українськими архітекторами, зокрема Національною спілкою архітекторів України.