Присвятив навчання, родинний бізнес та сімейне життя повітроплаванню – кияни згадують авіаконструктора Федора Терещенка

Автор: Оксана Тупальська
13:31 31.01

30 січня був день пам’яті Федора Терещенка – авіаконструктора, члена Київського товариства повітроплавання, одного зі славнозвісної родини цукрозаводчиків і меценатів (1888-1950).

Присвятив навчання, родинний бізнес та сімейне життя повітроплаванню – кияни згадують авіаконструктора Федора Терещенка

Федір Терещенко весь свій вільний час та великі суми коштів він витрачав на літакобудування, заснувавши в Червоному власні авіамайстерні. У співпраці з однодумцями – як молодими початківцями, так і вже досвідченими та відомими конструкторами – він створив декілька моделей аеропланів (від «Терещенко-1» – до «Терещенко-7»).

Народився Федір у Києві і був наймолодшим сином Федора Артемійовича Терещенка, якому було на той час 57 років. Літакобудуванню вчився у київському гуртку авіаконструкторів під керівництвом Миколи Делоне. В 1909 році у власному маєтку в Червоному під Бердичевом влаштував авіамайстерню.
 
Федір був неординарною особистістю
 
Здібному та допитливому хлопцеві було нудно на звичайних систематичних заняттях, тому науку він опановував самостійно і закінчив гімназію достроково, успішно склавши іспити екстерном. В 1907 році вступив до механічного відділення Київського політехнічного інституту.
 
Крім авіації захоплювався музикою, добре грав на фортепіано, навіть давав концерти
 
Майже рік Федір за сімейними обставинами жив і навчався в Німеччині, а потім повернувся до України.
У вересні 1909 року одружився з фрейліною двору її Імператорської величності баронесі Беатрис-Теофілі-Єлизаветі-Софії-Катарині Кейзерлінг. Наступного року у молодої пари народилася донька Наталія.
 
В 1914 році майстерні Червоного одержали замовлення від царського військового міністерства на виготовлення 12 військових літаків типу «Фарман». Невідоме до цього містечко почали відвідувати військові льотчики та іноземні спеціалісти.
 
Під час Першої світової війни в 1915 році майстерні евакуювали в місто Орел, а звідти – в Москву. До Червоного вони більше не повернулися.
 
Після більшовицького перевороту Федір Федорович виїхав за кордон
 
Це врятувало йому життя. За його плечима були сім моделей власних літаків, винахід гнучкого крила, ряд інших суттєвих новацій, за що був заслужено нагороджений Золотою медаллю Київського Товариства повітроплавання.
 
Були за його плечима і нездійснені плани. Перш за все – побудувати в Червоному аеродинамічну трубу і створити при майстернях (заводі) науково-дослідний підрозділ. Але проєкт був надзвичайно дорогим і в умовах війни нереальним. Він, зокрема, потребував будівництва в Червоному самостійної електростанції.
Разом з тим, Федір Федорович активно займався благодійністю, про що повідомляли тодішні газети.
 
Виїхав до Франції і жив у Парижі до останніх своїх днів. Федір Терещенко добре грав на фортепіано, був фахівцем з творчості Шопена і навіть давав концерти. Різнобічно знав музику і вважав її одним з цілющих засобів для людини. У 1930-х роках зацікавився питаннями астрології, окультизму і кабалістики. Його книга з медичної астрології витримала 5 видань і досі популярна в середовищі франкомовних астрологів. Переклав на французький «Тетрабіблос» Птолемея, але рукопис виданий не був.
 
За матеріалами Олега Вишнякова

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин