Проблема не лише з УПЦ: у Мінкульті пояснили звільнення директора Лаври

У Міністерстві культури та стратегічних комунікацій пояснили, чому звільнили Максима Остапенка з посади гендиректора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».

Як повідомляє «Інтерфакс-Україна», за словами директора Департаменту захисту та збереження культурної спадщини Мінкульту Володимира Шорнікова, робоча група виявила системні порушення, які раніше фіксувала Рахункова палата за 2021–2023 роки.

Ці проблеми збереглися й під час роботи Остапенка у 2023–2025 роках і не були усунуті.

Голова комісії Олексій Жуков зазначив, що перевірка виявила порушення в утриманні майна, його використанні та недотриманні охоронних договорів. Перевірили майже всі приміщення Верхньої та Нижньої лаври, але деякі були зачинені представниками УПЦ (МП), які досі перебувають у заповіднику.

Серед ключових порушень – незаконне розміщення кав’ярні в Будинку намісника Лаври без погодження з Мінкультом і Фондом держмайна. На зауваження комісії керівництво заповідника не реагувало, відповідаючи формальними відписками. Також виявлено неузгоджені з відомством ремонтні та оздоблювальні роботи, які проводилися під приводом організації виставок, хоча це порушує закон.

Крім того, Мінкульт наголосив, що керівництво заповідника не забезпечило повного виконання судового рішення про виселення представників УПЦ (МП) із Лаври.

Зауважимо, заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків Православної церкви України (ПЦУ) архієпископ Євстратій Зоря висловив припущення що причиною раптового звільнення Максима Остапенка з посади директора Києво-Печерської лаври стало перебування на території Лаври представників УПЦ (Московського патріархату) попри відсутність законних підстав.

Читайте також: Колектив «Софії Київської» скаржиться на тиск Мінкульту та просить підтримки у Зеленського

Нагадаємо, 22 травня стало відомо, що Мінкульт звільнив директора заповідника «Києво-Печерська лавра» Максима Остапенка. Замість нього призначено нову очільницю.