Про що не варто запитувати військових і чому не слід звертатися “Братік”

Автор: Любава Лисичкіна
23:48 04.05.2023

Військові — це люди з особливим досвідом. І коли ми вибираємо, як комунікувати з ними, то першочергово маємо подивитись та зрозуміти, який же досвід пережила чи переживає людина.

Про що не варто запитувати військових і чому не слід звертатися “Братік” Фото: Генштаб ЗСУ

Про це розповіла Любов Галан — правозахисниця, голова, разом з Масі Найємом співзасновниця Правозахисного центру для військовослужбовців “Принцип”.

Мета організації — зробити повагу до військових базовою основою у їхньому спілкуванні з державою. Любов також є співзасновницею Frontline.Care. Ця організація займається волонтерською допомогою військовим, що просто зараз перебувають на лінії фронту.

За її словами, варто  поставити собі запитання: чи я хоч трохи розумію, що ця людина пережила? що переживає зараз? що переживає її родина? із чим довелось їм стикнутись та, очевидно, які слова можуть зробити людині боляче? І знову наголошу: це правило стосується як військових, так і цивільних.

Це не означає, що є якісь табуйовані теми, це скоріше про підхід до комунікації, про чутливість до теми та підбір слів, говорить Галан. Важливо, що це круті люди, які потребують нормального ставлення та розмови, і не потрібно боятися спілкуватись. Потрібно розуміти, що доречно говорити, а що ні. І навіть, якщо розумієш, що робиш боляче якимись словами, то варто одразу це визнати і просто вибачитись, додає волонтерка.

“Важливо розуміти: ми попри те, що ми можемо знати про досвід людей, наші близькі можуть переживати цей досвід, але ми особисто цей досвід не переживаємо. Тому, не потрібно в розмові зближати свій досвід чи розуміння з досвідом військового. Адже люди часто кажуть: “Я тебе розумію”. І отримують у відповідь: “Ні, це не так, бо щоб розуміти, треба було бути там…”. Це правда, яку необхідно усвідомити”, – додає дівчина.

Тому складні розмови варто починатизі слів: “У мене немає такого досвіду, як у тебе, і я не можу в повній мірі зрозуміти те, що ти проживаєш, проте розумом можу уявити, які складні речі є в твоєму житті”.

Варто зауважити, що військові не люблять панібратства: це коли підходять до військового і звертаються “Братік” чи ще якось фамільярно. Такого точно не варто допускати.

Не варто одягати військову форму чи будь-які шеврони, якщо ти не є безпосередньо військовослужбовцем. Не варто також порівнювати свій волонтерський досвід із досвідом військовим. Волонтерство — це круто і важливо, але це інше.

Відомо, на площі Українських Героїв створять монумент на честь Героїв.

Великий Київ у Google News

підписатися