Представив світові “Щедрика”: в Києві відкрили пам’ятну дошку Олександру Кошицю (ФОТО, ВІДЕО)

Автор: Марія Супрун
16:15 23.12.2021

Сьогодні, 23 грудня, в Києві на Андріївському узвозі відкрили пам’ятну дошку видатному діячеві культури періоду Української Народної Республіки, композитору, диригенту, етнографу, творцю Республіканської капели Олександру Кошицю.

Представив світові “Щедрика”: в Києві відкрили пам’ятну дошку Олександру Кошицю (ФОТО, ВІДЕО)

Про це повідомляє кореспондент “Великого Києва”.

Дошка з’явилася на будинку по вулиці Андріївський узвіз, 13, де розташований музей Булгакова, з початку ХХ століття до 1906 року тут проживав видатний диригент хорового співу, на той час — викладач церковного співу Київської духовної семінарії, композитор, етнограф та письменник-мемуарист Олександр Кошиць. Зокрема, саме завдяки цьому митцю в десятках країн іноземці почули “Щедрика” в обробці Миколи Леонтовича.

Відкрити пам’ятну дошку Кошицю у Києві хотіли ще наприкінці минулого століття. Цим задумом переймався український поет та драматург Іван Драч. Утім ідею відклали у шухляду через брак фінансування. І от нарешті ім’я видатного композитора увічнили на фасаді будинку, у якому він мешкав.

Автором дошки виступив скульптор Олексій Пергаменщик.

Під час відкриття тут відбувся виступ Народної хорової капели “Дніпро” – спадкоємиці капели Кошиця, що прем’єрно виконала “Щедрика” у Києві у 1916 році. Музичний супровід – Духового оркестру Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут.

Тут також триває презентація проєкту “Різдво Олександра Кошиця на Андріївському узвозі”, відкривається виставка “Світовий тріумф “Щедрика” – 100 років культурної дипломатії України” дослідниці Тіни Пересунько.

Крім того, будуть показані фрагменти Кубанської експедиції Кошиця (вперше з архівів Осередку української культури та освіти Вінніпега, Канада). У проєкті візьмуть участь всесвітньо відомий скрипаль, народний артист України Кирило Стеценко, Студія хорового співу Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки.

Зазначимо, що пам’ятна дошка Кошицю стала продовженням великого спільного проєкту «Українська історія в камені» громадських організацій «Музичний батальйон», «Народний музей України», «Всесвітній день вишиванки». У рамках ініціативи у столиці вже відкрили пам’ятники полководцю Петрові Болбочану (Січових Стрільців, 86), політику та дипломату Василеві Вишиваному (Вільгельму фон Габсбургу) (Юрія Ільєнка, 39), пам’ятний Хрест на честь загиблих захисників України (Степана Бандери, 5).

Олександр Кошиць — керівник легендарної української капели УНР, яка вперше представила світу «Щедрика» в обробці М. Леонтовича. З 1919 року по 1921-й капела Кошиця здійснила турне, охопивши фактично всю Європу, а 1922-го перетнула Атлантику, щоб тріумфувати в Америці. До слова, в Мехіко вони зібрали 32 тисячі глядачів. У 1922 році хор Кошиця виступив в американському Карнегі-хол, і саме тоді вперше прозвучав «Щедрик» — так починалася американська історія твору. А потрапили наші музиканти в далекі світи за наказом Голови Директорії Симона Петлюри, щоб популяризувати самостійну Україну. Після більшовицького перевороту музиканти не склали руки і ще тривалий час несли українську пісню та збирали кошти на підтримку руху опору.

Великий Київ у Google News

підписатися