Як говорить лікар-дієтолог Оксана Скиталінська, про нітрати відомо, що вони дуже погані, від них пронос, алергії та рак.
Коли нітратів забагато, то вони справді шкідливі. Проте не все так однозначно. У 1998 році була присуджена Нобелівська премія по фізіології та медицині за відкриття “молекури року” – оксиду азоту. Оксид азоту є одним із найсильніших вазодилятаторів (допомагає розширювати судини) та регуляторів тонусу судин, зменшує ризик утворення тромбів, покращує передачу сигналів між нервовими клітинами.
І навіть інтимне життя не обійшов окис азоту, оскільки необхідний для ерекції. Також окис азоту збільшує здатність мітохондрій (так званих енергетичних станцій клітин) виробляти АТФ (енергію).
За словами дієтологині, процес отримання та ефективної дії оксиду азоту а організмі відбувається за допомогою бактерій, які живуть в ротовій порожнині.
“Коли ми жуємо овочі, які містять харчовий нітрат, бактерії з красивою назвою Вейлонели перетворюють його на нітрит, який разом з їжею потрапляє у шлунок і вже там, а також у судинах та в інших тканинах (серці) перетворюється на оксид азоту, необхідний для всіх метаболічних процесів”, – зауважує лікарка.
Якщо користуватися ополіскувачами для рота, які вбивають всі можливі бактерії, то є ризик залишитися без NO із дієтичних нітратів і автоматично потрапити в групу ризику отримати інсульт або інфаркт.
Багатим джерелом харчових нітратів є буряк. Окрім азоту, буряк містить бетаїн, який зберігає молодість клітинних мембран, зокрема, печінки, не даючи змоги накопичуватися жиру в її клітинах (профілактика жирового гепатозу).
Ранні овочі багаті нітратами і їхня надмірна кількість може бути токсичною та спричинювати порушення транспортування кисню, ознаками якого можуть бути нудота, блювота, діарея. Тому прості заходи зменшення надмірного вмісту нітратів стануть в нагоді, коли захочеться ранніх овочів фруктів та ягід.