Пожежі та пилові бурі у Чорнобильській зоні створюють загрозу для світу

19:26 02.02

У Чорнобильській зоні відчуження залишкова концентрація радіонуклідів у попелі пожежі 2020 року досягає рівня 1986 року.

Пожежі та пилові бурі у Чорнобильській зоні створюють загрозу для світу

Про це повідомляє Журнал ECOBUSINESS.

Під час пожеж у зоні найменш контрольовані і найнебезпечніші “гарячі частки”. Вони піднімаються у високі шари атмосфери та переносяться на значні відстані, створюючи загрозу планетарного масштабу.

Під час аварії на ЧАЕС, з реактора у довкілля було викинуто 1700 тонн графіту та майже 190 тонн “гарячих часток”. 

Останнім часом з них активно виділяється високотоксичний плутоній ( 239Pu ), що у 250 раз токсичніший цезію.

З плутонію також утворюється америцій 241Am, що має значно більшу міграційну здатність і токсичність та є потужним джерелом α-випромінювання.

При цьому максимум його активності настане приблизно в 2058 році.

До  5% радіоактивних речовин, вивільнених під час пожежі, у 2020 році були перенесені на відстані до 1000 км. Їх спостерігали у європейських країнах, Північній Африці та Казахстані.

Проблеми частого виникнення пожеж у ЧЗВ посилюються періодичними пиловими бурями, виникнення яких характерне для регіону Полісся у весняний період, а також смерчами.

Так, пилова буря у квітні 2020 року виникла під час масштабної лісової пожежі у ЧЗВ, у результаті чого понад 20% від вивільнених радіонуклідів було повторно піднято у повітря та переміщено, у тому числі – транскордонно.

“Це найбільш тривожна тенденція, оскільки така пилова буря переносить також 241Am та інші гарячі частки, що є джерелом α-випромінювання.

Вогняні смерчі та бурі разом із високими атмосферними течіями, становлять новий вид радіоекологічної регіональної та глобальної небезпеки”, – пише ECOBUSINESS.

Великий Київ у Google News

підписатися