Про це йдеться у даних, які надає Центр прогнозування космічної погоди (SWPC) NOAA та на сайті meteoagent.
Геомагнітні бурі класифікуються за рівнем потужності — К-індексу — від показника 2 до 9. Чим вище К-індекс, тим сильніший буря та її наслідки та вплив на людей і техніку.
- 30 липня буря збільшиться до К-індексу-6 (червоний рівень) – потужної бурі, здатної впливати на самопочуття метеозалежних людей;
- 31 липня буря трохи вщухне, але все одно залишатиметься досить відчутною.
Що робити, щоб зменшити вплив?
Найчастіше на геомагнітні бурі реагують літні люди з хронічними захворюваннями серця і судин. Їм варто включати в раціон продукти, які містять саліцилову кислоту. Багато хто й досі лікується від застуди чаєм із малиновим варенням (і чай, і малина — хороші джерела саліцилової кислоти). Також встановлено, що багато саліцилової кислоти є в прянощах: сухій м’яті, кмині звичайному і чорному, чебрецю, паприці.
У дні магнітних бур корисно:
- більше їсти фруктів, ягід і овочів: нектарини, ожину, малину, диню, виноград, яблука, ківі, спаржу, ріпчасту цибулю, баклажани, зелену паприку, броколі, часник, горіхи (макадамія, мигдаль, арахіс, фісташки, кедрові, пекан);
- пити чай, соки і морси.
Особлива група ризику — люди з нестабільним тиском. У цей час гіпертонікам важливо обмежувати сіль до 4−6 г на добу, бо натрій у її складі спричиняє набряк судинної стінки, збільшуючи судинний опір, унаслідок чого тиск зростає. До того ж сіль сприяє набрякам. У дні магнітних бур гіпертонікам краще відмовитися від солі або використовувати альтернативні варіанти, наприклад, мелену морську капусту. Також можна доповнити раціон продуктами, багатими на калій, — баклажанами, печеною картоплею, кавунами, абрикосами, паприкою, сиром. Калій сприяє зменшенню набряків. У дні магнітних бур гіпертонікам ліпше скоротити вживання напоїв і страв, що збуджують нервову систему, — чаю, кави, наваристих бульйонів. Добре пити несолодкий компот із сухофруктів.
Гіпотонікам, навпаки, не варто обмежувати себе в солі, адже натрій допоможе підвищити тиск. Включіть у свій раціон продукти, багаті на аскорбінову кислоту (вітамін С), — паприку, смородину, цитрусові, шипшину, обліпиху. У страви можна додати тонізувальні спеції: імбир, корицю, куркуму, перець чилі. Для підтримування достатнього об’єму крові важливо пити щонайменше півтора літра рідини. Також напої, що містять кофеїн, — міцний чай, каву, гарячий шоколад.
До слова, “ВК” писав про те, як харчуватися в умовах постійного стресу і чи слід себе змушувати їсти.