Постраждалі музеї під час масованого обстрілу Києва потрапили до звіту експертів США

Автор: Оксана Тупальська
08:05 03.12.2022

Американські фахівці працювали на Київщині аби задокументувати злочини, вчинені росіянами щодо історичної та культурної спадщини.

Постраждалі музеї під час масованого обстрілу Києва потрапили до звіту експертів США

Мета візиту – документування та допомога у консервації культурних цінностей, аби ті не зазнали ще більших пошкоджень, а також створення бази, для досягнення у майбутньому культурною спільнотою покарання винних у знищенні цінностей.

Представники Американського офісу міжнародної організації ПЕН, що понад 100 років об’єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів спілкувалися із представниками Музею Ханенків та Національного науково-природничого музею у Києві, які постраждали під час масованого ракетного обстрілу столиці 10 жовтня.

Також відвідали Іванківський районний історико-краєзнавчий музей на Київщині, в який у останні дні лютого влучило 4 ворожі ракети, та в якому експонувалися картини художниці Марії Примаченко. На щастя, експонати встигли винести музейники.

«Ініціатива ПЕН Ukraine та партнерів – відстежити, які будівлі та установи були пошкоджені і відслідкувати плюндрування та руйнування культурних об’єктів, щоб їх відновити. Також це потрібно, щоб не дозволити, аби цінності музеїв перепродували кримінальними шляхами. Окрім того, аби переслідувати вчинені злочини у міжнародних кримінальних судах та в рамках національних юрисдикцій. Це для того, аби вчинялися прецеденти для підґрунтя подальших обвинувачень згідно міжнародного права», – сказала виконавча директорка Американського ПЕН С’юзенн Носсел.

Заступниця гендиректора Національного музею Революції Гідності, координаторка проєктів Штабу порятунку спадщини (HERI) Ольга Сало додала, що важливо мати фінансову підтримку аби зберегти те, що вже було пошкоджене окупантами.

«Зараз зима і стоїть питання консервації. Тому що навіть зовні невеликі ушкодження можуть бути катастрофічними для культурних установ, як музеї чи архіви, де важливо тримати вологісний режим, забезпечити збереження приміщень функціонування», – пояснила вона.

Як відомо, внаслідок масованого обстрілу Києва 10 жовтня постраждали низка об’єктів. Серед них – культурні, освітні та дипломатичні установи. Тим часом,  врятовані картини Марії Примаченко з обстріляного музею Іванкова експонувалися в столиці. А в самому Іванкові вирішили створити мистецьку резиденцію імені Марії Примаченко.

Великий Київ у Google News

підписатися