Поруч з Мистецьким Арсеналом встановлять меморіал на згадку про кримських татар

Автор: Любава Лисичкіна
21:45 15.04

Висота монумента складатиме 7 метрів, а всередині його будуть зображені “руки, колії та потяги”. Крім того, на пам’ятнику будуть вказані назви усіх селищ, звідки були депортовані люди.

Поруч з Мистецьким Арсеналом встановлять меморіал на згадку про кримських татар
Світлодіодне освітлення

Як повідомляється, займається проєктом кримськотатарський художник Рустем Скибін.

Місце для нового пам’ятника вже обране – район Художнього Арсеналу в Києві, на Печерську, неподалік від Лаври та музею Голодоморів. Матеріали монументу – камінь та латунь.

Спочатку планувалося, що пам’ятний знак буде заввишки до 2 метрів, але згодом проєкт зазнав змін.

Ми запропонували більше: сім метрів висота, зсунули трошки місце (розташування), перехрестя доріжок. Людина проходить і потрапляє у середину цього монументу. Три стели, дуже багато сенсів закладаємо: і руки, і колії, і потяги“, – розповідає художник, Рустем Скибін.

Концепція меморіалу належить відомому архітектору Ерфану Шамсіддінову.

“Був такий відомий архітектор, кримський татарин Ерфан Шамсіддінов, нині покійний. Є його розробки станцій метро у Києві. І він зробив рішення меморіального комплексу. Скільки він не ходив з ним – без толку…. Планувалося встановити в Криму. Я останні 5-6 років всім пояснюю, що це треба зробити. Але там комплекс великий, а зараз мова про малу архітектурну форму”, – розповів деталі Рустем Скибін.

Довідково:

Депортація кримських татар – геноцид, складовою частиною якого було насильницьке виселення кримськотатарського народу з його історичної батьківщини, Криму, здійснене упродовж кількох днів травня 1944 року. За офіційними даними радянської влади, були депортовані понад 183 тис. кримських татар, за татарським джерелами – понад 228 тисяч, з яких половина не витримала тяготи депортації.

Внаслідок насильницької депортації вони втратили дім, батьківщину, рідних, а багато хто – і життя. Чимало їх загинуло ще в дорозі, через нелюдські умови перебування в товарних вагонах. А в місцях заслання лише за перший рік від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар.

Етнічну чистку здійснено відомством держбезпеки СРСР за наказом Йосипа Сталіна і постановою Державного комітету оборони СРСР від 11 травня 1944 року. 

18 травня 1944 року – день початку депортації, коли жінок, дітей, інвалідів війни та людей похилого віку зігнали до товарних вагонів та, ущент заповнивши їх переселенцями, відправили за кілька тисяч кілометрів від рідної домівки. Цей день є днем трауру (крим. Matem künü) в історії кримськотатарського народу і днем пам’яті в Україні.

До слова,  голова інституту нацпам’яті розповів, що буде з меморіальною дошкою Булгакову та котом Бегемотом на Андріївському узвозі.

Великий Київ у Google News

підписатися