На 82-му році життя пішов у засвіти бразильській фотограф Себастіан Сальгаду. Він був людиною світу і його візуальним літописцем.
Згадують про Сальгаду як про легенду світофого фільмування, майстра кадрів та людину, чиї знімки – це фото людини у світі і природи, спотвореної людьми.
Економіст за фахом, він успішно працював у міжнародних організаціях. Проте відрядження до Африки в межах місії Світового банку змінило все: він побачив інший світ – жорсткий, глибокий, справжній – і взяв до рук камеру, щоб зафіксувати його. Відтоді він вже не випускав її з рук.

Своїми чорно-білими полотнами він створював світи: світ людини у культурному середовищі, світ людини у природному ландшафті, ландшафт спотворений дією людини і, нарешті, ландшафт, який ніколи не знав впливу людини. Його останній фотопроект «Genesis» мав за мету показати природний ландшафт, який не зазнав антропогенної трансформації: пейзажі, біологічне різноманіття та нативні спільноти людей.

Найбільш результативний його проект знаходиться за межами фотографії. В 1990х він повернувся у Бразилію, на ферму свого батька і не впізнав місця навколо. Місця, які за часів його дитинства, були вкриті тропічним рослинним покривом перетворилися на пустелю внаслідок рубки лісу. Він поставив за мету відновити тропічний ліс і силами власної сім’ї організував посадку 7000 га лісу.


Це запустило екологічну ланцюгову реакцію: підростаючий ліс почав трансформувати фізичні параметри середовища – змінився мікроклімат, відновилися джерела води. Поступово відновлювалося біорізноманіття аж до появи ягуара. Пізніше сім’я Сальгаду відмовиться від прав власності на ці землі і уряд Бразилії створить там національний парк.
Ця історія надихає нас, тому що ми теж маємо справу з процесом відновлення природного середовища.
Його вражаючі чорно-білі фотографії – це не просто знімки. Це погляд у саму сутність людського існування: праця шахтарів і сільських громад, війна в Перській затоці, вогонь нафтових свердловин, життя в джунглях Амазонки, пустелях Африки та крижаній Антарктиді. Це нагадування про те, ким ми є, і що залишимо після себе…
з відкритих джерел