Війна в Україні – це лише частина протистояння між Росією та Заходом, а також з країнами НАТО, переконаний аналітик польського Центру дослідження сходу (OSW) Марк Менкішак. Він підготував об’ємну доповідь на 100 аркушів, де розповідає, що режим Путіна можна перемогти, а також що для цього має зробити світова спільнота.
«Ми (Захід – прим.) перебуваємо на війні. Роблячи вигляд, що нас це не стосується, і тому нічого не мусимо міняти, ми обманюємо себе. Важливе усвідомлення, що нам нікуди дітися, Росія веде з нами війну, і ми змушені у цій війні брати участь і платити кошт. Бо якщо не зробимо цього, не досягнемо миру. Бо не зможемо порозумітися, оскільки Росія диктуватиме нам такі правила, які будуть для нас неприйнятними», – каже Марк Менкішак.
Серед чинників, які допоможуть зупинити Путіна у наступі на країни ЄС, аналітик називає підтримку України у війні та у зупинці руху російських військ на території краю, а також максимальне посування лінії фронту до кордону з РФ. Окрім цього – подолання путінського режиму.
«Перемога над Росією у стратегічному значенні – це подолання режиму. У мінімальному значенні – персональна зміна, коли Путін залишає пост. Хто б не прийшов на місце Путіна, буде слабшим від нього. Путін є арбітром, який керує різними особами і групами еліт. Не буде його – не буде впливу».
Марк переконує, що жоден наступник Путіна не матиме такої харизми та реальних знарядь, які має діючий диктатор. І навіть якщо режим в РФ надалі буде агресивним, він буде слабшим без Путіна:
«Навіть якщо Росія не стане демократичною країною, відійде ціла група, цілий прошарок тих, хто досі крутився біля влади. Тому ослабне центральна влада в РФ, і Росія отримає шанс у першу чергу зайнятися собою. Бо там не бракує власних проблем. Як тільки центральна влада ослабне, почнеться природний процес не розпаду, а децентралізації. І це для нас корисно. Бо тоді завершить збройні конфлікти з сусідами та РФ визнає їх суверенітет».
Аналітик не відкидає можливість переговорів України з РФ, однак переконує, що відправною точкою у них має стати ситуація, коли Україна буде в максимально вигідній для себе позиції:
У випадку переговорів, не можна порушувати 3 червоні лінії, переконує Менкішак:
- По-перше, жодного визнання анексії окупованих Росією земель в Україні. Яка б не була лінія розмежування, якщо вона не покриє території, визнані на міжнародному рівні кордонами України, включаючи Крим, не можемо визнати її за кордони держави. Жодної легалізації анексії. Бо вона означатиме політичну перемогу Росії.
- По-друге, жодні домовленості не можуть обмежувати український суверенітет. А це один з ключових російських постулатів
- Не може бути жодного мораторію на участь України в НАТО, жодної демілітаризації України, так званої “денацифікації України” та можливості для Росії диктувати зміни в українському законодавстві.
Що мають зробити Західні партнери:
- Забезпечити ресурс для відбудови України
- Забезпечити якнайшвидше членство України в ЄС та НАТО
- До завершення війни посилювати санкції проти РФ
- Сприяти погіршенню інвестиційного клімату в РФ та блокуванню надходжень капіталу до Росії
- Своєчасне надання зброї Україні
- Поліпшення обороноздатності західних країн
«Санкції покликані до того, аби РФ могла дійти до такого моменту, коли матиме відчутні економічні проблеми, і, таким чином, зменшиться її здатність до ведення зовнішньої агресії. З’являться проблеми, які збільшуватимуть політичний ризик для режиму. Також слід розуміти, що кожна затримка зброї для України зменшує втрати росіян фізичні, матеріальні та військові».
Політика 5-ти ключів задля перемоги над РФ:
- Відмова у наданні шансу Росії для перемоги
- Відмова у визнанні легітимності путінського режиму
- Економічне відділення Росії від Заходу
- Збільшення економічного тиску
- Відлякування Росії та підтримка союзників та партнерів
З повним текстом документу англійською мовою можна ознайомитися за посиланням. Відеокоментар Марка Менкішака за посиланням.