Можна сортувати сміття у себе на балконі, фасувати пляшки і бляшанки по окремих пакетиках, а потім їхати на таксі через пів міста, щоб здати все це у пункт прийому вторсировини. А можна не ускладнювати собі життя і просто дізнатися, де знаходиться найближчий до вас міський контейнер для роздільного збору відходів або контейнер для так званої сухої фракції і віднести все туди, попередньо відділивши пластик, папір, скло та метал від органічних відходів
Чому не варто змішувати сухе з вологим
Все, що змішалося з органікою, стає сміттям і годиться хіба що для захоронення на звалищі або для спалювання. Принаймні зараз, доки у Києва ще немає достатніх потужностей для сортування змішаних відходів. І все, що ми викинемо до загальних контейнерів, зразу поїде на сміттєвий полігон або ж на завод «Енергія». Ось тому варто мати в господарстві кілька ємностей для відходів і збирати окремо так звану суху фракцію і окремо – органіку.
Роздільно зібрані відходи – скло, бляшанки, пластик – які ви покладете у спеціальні міські контейнери, звідти вирушать на досортування і переробку. Органічні відходи можна компостувати за допомогою хатнього компостера, а якщо його немає але ви маєте дачу або будинок – відвезіть їх туди і пересипте землею. Або хоча б до лісу, це у будь-якому випадку краще, аніж вони гнитимуть на сміттєзвалищах, виділяючи метан. До речі, компост з домашньої органіки виходить чудовий, не гірший, аніж дорогий біогумус, який ми купуємо для рослин та квітів.
Та навіть після цього у кожного з нас лишається купка або і ціла гора сміття (залежно від споживацьких звичок), яке не переробляється або ж його переробляти невигідно – одноразовий посуд, памперси, паковання з-під кетчупів чи вологих котячих кормів, пластики без маркування, забруднені жиром пакети, папір та обгортки для харчових продуктів, тощо. Що робити з ним? Одноразовий посуд краще узагалі не купувати, як і вологі серветки, а інші види непереробних відходів – відправити у загальний контейнер, з якого сміття поїде на полігон.
Деякі приватні сортувальні ініціативи пропонують киянам привозити відходи, що не підлягають переробці, заплатити за послугу і ті ініціативи ніби то передадуть їх на «хороше» спалювання. Варто поцікавитися, де саме вони спалюють відходи, яка там є очистка викидів, які фільтри. А узагалі треба бути готовими, що недобросовісні компанії можуть спалити ваші відходи на якомусь сумнівному підприємстві під відкритим небом, або просто закопати у землю. І це за ваші гроші.
Які контейнери і для чого
Кожен киянин за рік «виробляє» близько 350 кілограмів сміття, а увесь Київ разом за той же період продукує побутових відходів понад 1 мільйон 600 тисяч тон. Тверді побутові відходи їдуть переважно на полігон №5 у Підгірцях, великогабаритні та будівельні – на полігон №6 біля Пирогового. І там і там відходи захоронюють, а іншими словами, просто складують, присипаючи землею. В середньому 150-200 тисяч тон відходів на рік відправляються на єдиний в Україні сміттєспалювальний завод «Енергія», де їх спалюють при температурі 850-1300 градусів за Цельсієм.
Найбільше у Києві контейнерів для змішаних відходів. Це так звані сірі контейнери, їх у місті 13150 штук. Зараз у центрі Києва встановлюють ще 48 нових, сучасніших і утричі більших контейнерів для цього типу відходів. Місто також обслуговує 176 підземних контейнерів для змішаних відходів. Відходи з сірих контейнерів їдуть на захоронення чи на спалювання.
Роздільно зібрані відходи зі спеціальних контейнерів їдуть на сортувальні лінії, де з них вилучають все непридатне для переробки, а звідти – на переробні підприємства, де вони стануть сировиною для нових виробів. Тому скло, папір, картон, прозорі пластики, паковання для рідких продуктів типу тетрапак варто викидати лише до контейнерів для роздільного збору.
Це контейнери-сітки для сухої фракції, куди можна складати всі види сухих відходів, а також контейнери-дзвоники для окремих видів відходів. Контейнери-сітки є у кожному районі Києва, усього таких сіток у місті 2600.
У 2019-му році у столиці стартував пілотний проект роздільного збору відходів і на вулицях вперше з’явилися контейнери-дзвоники. Для скла- зелений, для пластику – жовтий, для паперу –синій. У Києві дзвоників вже є понад 900 і ще 200 таких контейнерів невдовзі будуть встановлені. Також компанії-перевізники, які обслуговують різні райони міста встановлюють власні контейнери для скла та пластику.
Такі відходи з прибудинкових майданчиків забирають, як правило, спеціально брендовані машини. Однак, повезти суху фракцію на сортувальну лінію може і звичайний сміттєвоз, адже всередині всі вони однакові. Звідси і легенда «нащо сортувати, все одно все кинуть в одну машину».
Як сказав «Великому Києву» Ігор Мороз, начальник відділу екополітики столичного КП «Київкомунсервіс», що відповідає за «сміттєву» частину життєдіяльності міста, відсортовані киянами відходи ніколи не вивозяться вперемішку з рештою відходів у одній машині. Якщо ви таке побачили, телефонуйте або пишіть до Київкомунсервісу, називайте локацію і підприємство перевірить, що відбувається.
Ще один тип контейнерів – помаранчеві, призначені для небезпечних відходів: відпрацьованих ламп, ртутьвмісних термометрів, батарейок. Таких контейнерів у місті 230, але найближчим часом їх стане 350.
Розбиті термометри викидати до таких контейнерів не можна. Ртуть потрапить всередину або за межі контейнера і доведеться викликати спеціальну службу та проводити демеркуризацію.
За словами Ігора Мороза у 2020-21 роках місто у партнерстві з компанією «Екологічні інвестиції» відправило на переробку до Румунії 70 тон зібраних у киян батарейок. Енергозберігаючих та люмінісцентних ламп зібрали 59500 штук, вони поїхали на переробку до Одеси. Ртутьвмісних термометрів було зібрано 10400 штук і передано до Львова на утилізацію.
У «Київкомунсервісі» відзначають, що культура сортування серед містян досі лишається невисокою. До баків для роздільного збору кидають усе підряд, у контейнери для небезпечних відходів пхають сторонні предмети, викидають паперові та пластикові стаканчики, недопалки. Частими є випадки вандалізму, контейнери ламають. А іноді навіть крадуть.
Якщо ви не знаєте, де розташовані найближчі до вас міські контейнери для роздільного збору, пошукайте їх на мапі тут
Мапа контейнерів для небезпечних відходів тут