З 2005 до 2011 року 22 листопада відзначали в Україні День свободи на честь Помаранчевої революції. Однак цей день був скасований за правління президента-втікача Януковича. А указом Президента від 13 листопада 2014 року було встанолено День гідності та свободи, що поєднує спогад подій Помаранчевої революції та Революції Гідності 2013 року.
“Цього року відзначення десятої річниці особливе. Передусім 10 років – це досить солідна історична дистанція, коли ми можемо вже більш ефективно усвідомити, що відбулося з Україною, з кожним із нас і світом після доленосних подій Революції гідності. З іншого боку, ми розуміємо, що Революція Гідності і російсько-українська війна – це єдиний процес, продовження боротьби українців за цінності, свою історичну пам’ять, свою культурну ідентичність, своє майбутнє”, – сказав генеральний директор Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло.
Під час Революції Гідності 106 людей, які відстоювали право на свободу та незалежність, були вбиті і понад 2 тис. поранені. А навесні 2014 року розпочалася збройна агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.
В.о. голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак зазначив, що події Революції Гідності фактично утвердили Україну як європейську державу.
У промові з нагоди Дня гідності та свободи Президент України Володимир Зеленський сказав так:
“І тоді фактично відбулася перша перемога в сьогоднішній війні, – зауважив глава держави. – Перемога небайдужості. Перемога хоробрості. Перемога Революції Гідності. Перемога народного спротиву, громадянського суспільства, подвигу Героїв Небесної Сотні та всіх, хто боровся за свободу в столиці та інших регіонах”.
Привітала українців Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн:
«Десять років гідності. Гордості. Боротьби за свободу. Холодні ночі не Євромайдані змінили Європу назавжди. Сьогодні це є більш ясним, ніж будь-коли. Майбутнє України в Європейському Союзі. Те майбутнє, за яке боровся Майдан, нарешті, розпочалося», – йдеться у дописі фон дер Ляєн.
З нагоди Дня гідності та свободи у Києві реалізовано проект “Територія Гідності у доповненій реальності: музеєфікація пам’яток Майдану”. Він відтворює 10 найвідоміших об’єктів Революції гідності у доповненій реальності – це барикади, елементи наметового містечка, конструкція “Йолки” та інші.
21-26 листопада з 11:00 до 19:00 триватиме “Майдан-форум” у Національному центрі “Український дім”. Упродовж 6 днів там діятимуть: виставка “Майдан: народження мрії. Перший бій”, відкритий інтерактивний майданчик, локація з відеохронікою Майдану, кінозала, дискусійний майданчик.
Також у рамках форуму 21 листопада о 18:30 відбудеться показ фільму “Євромайдан SOS”. 23 листопада об 18:00 – показ фільму “Крим SOS”.
Теми панельних дискусій дискусійного майданчика “Майдан-форум”: “Еволюція революцій”, “Як розповідати світові про Майдан?”, “Механізм і правила протесту на досвіді Євромайдану”, “ Культурна революція на Майдані”, “Меморіалізація та музеєфікація Майдану”, “Встановлення справедливості та правосуддя”.
Крім того, 20-21 листопада в інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану пройде науковий форум “Революція гідності. На шляху до історії”.