Про це розповів головний державний санітарний лікар Ігор Кузін в інтерв’ю ТСН.ua.
“Зараз переважна більшість цих тест-систем закуповується або в РФ і перепаковується на території країни, або це європейський ринок, який відверто заявляє велику вартість однієї тест-системи. Тому до кінця року ми зможемо показати кілька прототипів вітчизняних тест-систем і представити механізм, яким чином зможемо використовувати вітчизняного виробника для закриття потреб фармацевтичного і сектора біобезпеки”, – розповів головний санлікар України Ігор Кузін.
Аби не закуповувати перепаковані російські тест-системи (аби Україна могла сама себе забезпечити), необхідно не так багато часу:
“Якщо говоримо про діагностичні вироби – їхнє виробництво є відносно простим. Навіть приватні структури на прикладі COVID-19 показали, що це можливо менш ніж за рік. Зараз вже є досвід, приватні структури можуть досить швидко переналаштувати своє виробництво. Навіть зараз вони виробляють українські тест-системи, які використовуються для діагностики COVID. Тому сам прототип ми зможемо отримати доволі швидко – у I-II кварталі 2022 року”, – зазначив Ігор Кузін.
На думку посадовця, запуск виробництва може бути обмежений лише проходженням доволі складної бюрократичної процедури: формування ціни, механізму державного замовлення, недопущення монопольного становища.
“Орієнтовно за рік ми зможемо відновити виробництво принаймні критичних позицій саме по діагностичних засобах. Йдеться про імуноферментні методи аналізів та ПЛР – це найпростіші тест-системи, які закуповуються у дуже великій кількості, зокрема в Росії”, – підсумував головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
Нагадаємо, у “Дії” з’явилися перші COVID-сертифікати про вакцинацію від коронавірусу для щеплених людей. Також планується запустити сертифікати для перехворілих та з ПЛР-тестами.