Вчора близько опівночі північне сяйво над Києвом спостерігали і кореспонденти “Великого Києва”.
Спостерігати північне сяйво у наших широтах астрономам раніше доводилося вкрай рідко, мало пощастити. І ось вдруге – неочікувано, непрогнозовано. Його не було у жодних календарях столичних астрономів. Минулого року явище помічали 23 квітня.
Раніше консультант Головної астрономічної обсерваторії НАН України, автор «Путівника зоряним небом» Іван Крячко розповідав, що вчені в усьому світі активно вивчають процеси, пов’язані з Північним сяйвом, бо воно може бути звісткою про небезпеку для дороговартісних космічних апаратів, які запустили з Землі.
Північне сяйво стає видимим більшій кількості людей, коли від Сонця в бік землі рухається космічний пил. Саме він може зачепити виготовлену людьми техніку та пошкодити обладнання міжнародних станцій.
Як відбувається Полярне сяйво
Це явище пов’язане з магнітним полем землі. Саме тому деякі кияни, які побичили в небі рожеві спалах, почали казати:
“Щось не так з магнітним полем, це погано, що в нас тут видно сяйво”.
Насправді в космосі немає нічого ані поганого, ані доброго в значенні впливу на наше життя = це природні процеси, як здатність дерева рости, а кота нюхати весняні квіти, що розквітли на подвір’ї.
Спочатку на Сонці стається спалах або викид речовин. Це вилітають частинки – ядра водню. Хмара цих частинок летить в бік Землі. Але коли прилітає – хмара «вдаряється» в магнітосферу.
Коливання магнітосфери – це і є магнітна буря. Удар може бути легенький, а може бути доволі сильний. Трапляються такі сильні магнітні бурі, які дають ефект аж до України, – пояснив Іван Крячко.
Стан космічних апаратів, які перебувають на орбіті, та стан небезпеки для них досліджують міжнародні космічні обсерваторії. А люди на землі тим часом роблять світлини та фільмують цікаве явище.
А от гало, що потрапила на фотокамери – це оптичне явище в атмосфері, яке виникає внаслідок заломлення та відбиття світла в льодяних кристалах.
Найчастіше спостерігається в перисто-шаруватих хмарах, рідше – за інших умов. Найпоширенішою формою гало є світле слабко забарвлене коло навколо Сонця чи Місяця.
Раніше “ВК” розповідав, що торік синоптик Наталка Діденко пояснювала появу північного сяйва над Києвом сильним геомагнітним штормом, який і спричинив полярне сяйво у нетипових локаціях, таких, як Україна.
@andreylotos2023 #київ #україна🇺🇦 ♬ Horror Sound Music – Mauro Rawn