“ВК” розповість про найбільш значущі зміни січня 2022 року.
Зарплата та пенсії
Мінімальна зарплата для українців збільшилась вже в грудні цього року – з 6 тисяч грн до 6,5 тисячі грн. У жовтні 2022 року мінімальна зарплата зросте ще на 200 грн і– до 6,7 тис. грн.
З 1 січня розмір мінімальної пенсії складає 1 934 грн. В 2022 році в Україні буде 12 етапів підвищення пенсій для різних категорій. Зокрема, з 1 січня починають виплачувати підвищені державні пенсії учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Розміри пенсії з інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими: для I групи інвалідності – 6000 грн, для II групи – 4800 грн, для III групи – 3700 грн; для дітей з інвалідністю – 3700 грн. Ці пенсії будуть обраховувати на основі п’ятикратного розміру мінімальної зрплати (6500 грн). Також з 1 січня встановили 9% підвищення до пенсії за віком жінкам, які народилися у 1962 році. Із 1 березня пенсії знову перерахують, відповідно до середньої зарплати та інфляції. Індексація пенсій стосуватиметься державних службовців, науковців, журналістів, військових.
Підвищення зарплат вчителям та медикам
Посадові оклади освітян з нового року зростуть. На 10% підвищать зарплати працівникам закладів спецосвіти, гімназій, ліцеїв, інтернатів, профтехучилищ. На 20% більше отримуватимуть педагогічні працівники у дошкільних закладах. 25% до окладу додадуть працівникам спецустанов загальної середньої освіти, 30% – працівникам будинків дитини, дитячих будинків.
З 1 січня 2022 року зарплати медикам повинні становити 20 тис. грн на місяць для лікарів і професіоналів з вищою немедичною освітою. Для фахівців з базовою вищою медичною освітою та вищою медичною освітою розмір зарплати планують підвищити до 13,5 тис. грн на місяць.
Підвищення стипендій
З 1 січня 2022 року стипендії для українських студентів зростають:
- для студентів професійно-технічних навчальних закладів – з 490 до 1250 грн;
- для майбутніх молодших спеціалістів, молодших бакалаврів, бакалаврів у закладах передвищої освіти – з 980 до 1510 грн (підвищена – 1930 грн);
- для студентів вищих навчальних закладів – з 1300 до 2000 грн (підвищена – 2550 грн).
Підвищення податків
Деякі податки для фізосіб-підприємців залежать від розміру мінімальної зарплати. Оскільки з 1 січня 2022 року вона буде 6,5 тис. грн, то ставка нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ), яка становить 22%, зміниться.
Тому ЄСВ для фізосіб-підприємців з 1 січня зросте до 1 430 грн (6 500*22%).
Єдиний податок для ФОПів першої групи становить не більше 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тому з 1 січня він буде 248,10 грн.
Єдиний податок для підприємців другої групи розраховують за принципом 20% від мінімальної заробітної плати. Тому з 1 січня він становитиме 1300 грн.
Розмір єдиного податку для ФОПів третьої групи розраховується як 5% доходу або 3% доходу та ПДВ (податку на додаткову вартість), а для підприємців четвертої групи – доходи на загальній системі оподаткування, отримані протягом календарного року від господарської діяльності, оподатковуються за ставкою 18% від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та 1,5% військового збору від чистого доходу.
Касові апарати для ФОПів
1 січня 2022 року закінчується період відтермінування обов’язкового запровадження реєстраторів розрахункових операцій (РРО) для підприємців.
Таким чином, ФОПи-платники єдиного податку 2-4 груп мають використовувати у своїй роботі касові апарати. Це стосується бізнесу із продажу товарів, послуг, закладів сфери громадського харчування, де проводяться розрахункові операції.
При цьому є винятки:
- Кабмін звільнив від використання РРО підприємців, які здійснюють роздрібну торгівлю у сільській місцевості.
- РРО не потрібні, якщо розрахункові операції проводяться лише за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (Приват24, Ощад24, City24, LiqPay, EasyPay, Fondy, PayPong, WayForPay тощо).
В інших випадках ФОП має право вибрати класичний апаратний РРО або програмний (ПРРО) – комп’ютер, планшет, смартфон зі спеціальним програмним забезпеченням. За порушення використання касового апарату передбачено штраф у розмірі 100% вартості товарів, непроведених через РРО, а за наступні –150% вартості.
Комунальні тарифи
З початком 2022 року тарифи на комунальні послуги для українців суттєво не зміняться. Так, з 1 січня 2022 року не зроостатеме тариф на електроенергію –він залишиться на тому ж рівні мінімум до квітня:
- за споживання менше 250 кВт/год – 1,44 грн за кВт/год.
- за споживання більше 250 кВт/год – 1,68 грн за кВт/год.
Ціни на газ за річним тарифом у січні не збільшуватимуться. Базовий тариф для споживачів діє до кінця опалювального сезону, проте постачальник може знижувати вартість. Водночас, зросте тариф на доставку газу. Найбільшу ціну доведеться платити споживачам “Чернівцігаз” (2,57 грн/куб.м). Найнижчий тариф – у “Київгазу” (0,38 грн/куб.м).
Тарифи на водопостачання і водовідведення з 1 січня зростає для усіх споживачів. Так, вартість послуг “Київводоканалу” з 1 січня подорожчає на 20% і складе 30,38 гривень за 1 кубометр з ПДВ, з них:
- централізоване водопостачання – 16,164 грн/куб.м;
- централізоване водовідведення – 14,22 грн/куб.м.
А тарифи на теплопостачання та гарячу воду наразі залишаються незмінними.
Реєстрація SIM-карти за паспортом
З 1 січня набирають чинності зміни до закону про електронні комунікації. Відповідно до них, українці повинні реєструвати SIM-карти, “прив’язуючи” їх до даних паспорта.
Закон надає перехідний період до 1 січня 2025 року. До того часу абоненти зможуть надати паспортні дані.
Читайте також: Магнітні бурі у січні 2022 року: коли голову “плющитиме”