Під час розкопок в Митрополичому саду знайшли майже кілограм бурштину

Автор: Любава Лисичкіна
20:21 27.09

Розкопки тут тривали чотири роки.

Під час розкопок в Митрополичому саду знайшли майже кілограм бурштину Фото: Шматок «млинця». Такі млинці дробили й таким чином отримували кубики смальти (фото надано Дмитром Пефтіцем)

Як повідомляється, у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» завершилися розкопки унікального для Східної Європи об’єкту — залишків майстерні з виготовлення смальти (з неї робили мозаїки) для Успенського собору лаври. Ця майстерня була побудована майже 1000 років тому. Розкопки залишків цієї майстерні тривали чотири роки.

фото зі сторінки Сергія Тараненка у фейсбуці

Завідувач науково-дослідного сектора археології Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» кандидат історичних наук Сергій Тараненко розповів, що штат майстерні складався не менше, як з 8−10 осіб. До речі, розкопки показали, що через певний час після завершення оздоблення Успенського собору виробництво в цій майстерні було відновлено. Але якість виробів була значно гіршою. Ймовірно це пов’язано з тим, що коли візантійські фахівці поїхали з Києва додому, їхні місцеві підмайстри відновили виробництво.

Розкопки показали, що територія майстерні була огороджена двома лініями парканів — задля безпеки. Адже для середньовіччя це було особливо дороге виробництво, як в наші часи ювелірна фабрика. Тому, певно, майстерня мала охорону, а самі майстри жили на її території, говорить науковець.

Мозаїки Успенського собору не збереглися. Про те, які в часи Руси робили мозаїки в храмах Києва, можна скласти уявлення, наприклад, з цього шедевра, що знаходився в Михайлівському Золотоверхому соборі – зображення святого Дмитра Солунського (фото з відкритих джерел)

Серед ключових знахідок — фрагмент горна (пічки), в якому, власне, виплавляли скло,  скляні «млинці», вкриті золотою фольгою. Це продукти проміжного етапу виготовлення смальти для мозаїк. Ці «млинці» дробили й таким чином отримували кубики смальти.

“Майже кілограм бурштину ми знайшли в шарах ґрунту XIV-XV століть. Тут слід сказати, що, окрім артефактів періоду Київської Руси, ми відшукали в тому місці чимало монет польсько-литовського періоду, фрагмент керамічної люльки XVII століття тощо”, – говорить Тараненко.

 

 

Великий Київ у Google News

підписатися