росія погрожувала окупувати Харківську та Сумську області.
На переговорах у Стамбулі росія висунула неприйнятні для України умови, підтвердив речник МЗС Тихий.
Він не розкрив деталей, але наголосив: українська сторона відстоювала свою позицію. Також Тихий припустив, що делегація рф мала обмежений мандат і не була готова підписати жодних документів щодо припинення вогню.
На брифінгу члени української делегації ще раз підтвердили ключові цілі. Умєров повідомив, що погоджено обмін «1000 на 1000», а Кислиця зазначив: без участі Путіна домовленості неможливі, бо рішення ухвалює лише він.
росія не лише висунула умову виведення українських військ із територій, які не захопила воєнним шляхом, а й погрожувала окупувати Харківську та Сумську області в разі відмови. Цю вимогу позиціонували як передумову для режиму припинення вогню. Також від російської делегації пролунала заява, що росія готова воювати роками. Про це повідомив журналіст The Economist Олівер Керрол — цю інформацію також підтверджує і джерело Суспільного, ознайомлене з перебігом перемовин.
Представники української делегації – міністр оборони України Рустем Умєров, заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця, заступник начальника Головного управління розвідки Міноборони Вадим Скібіцький – розповіли медіа про підсумки переговорів з російською делегацією в Стамбулі.
Головні тези, які повідомили у ЦПД:
- Під час переговорів у Стамбулі було досягнуто домовленості з російською стороною про обмін полоненими у форматі 1000 на 1000. Найближчим часом будуть опрацьовані списки людей, які мають повернутися на Батьківщину.
- Якщо на переговорах вдалося домовитися хоча б щодо однієї позиції – обміну полоненими – це вже велике досягнення і важливий результат.
- Сторони продовжать роботу щодо питання припинення вогню.
- Президент України очікував переговорів на високому рівні в Туреччині. Зустріч лідерів України та росії має стати наступним кроком.
- путін – єдина людина, яка ухвалює рішення. Зеленський готовий зустрітися з путіним, Україна хоче досягти прогресу, тому потрібно організувати зустріч лідерів.
- Під час переговорів росіяни висували питання, які були неприйнятними для України. Українська делегація була готова до цього та чітко дотримувалася своєї позиції.
- Потрібно продовжувати тиск на росію, щоб москва нарешті перейшла до реальних кроків.
- Китай і Бразилія постійно підтримують ідею припинення вогню. Україна хотіла б, щоб вони використали свій голос для впливу на росію та долучилися до переконання російського лідера щодо припинення вогню.
- Україна прагне миру й хоче закінчити цю війну.
- Україна вдячна Туреччині і Президенту Ердогану за надання платформи для переговорів.