Перший день без пластикових пакетиків – зрада чи перемога?

Автор: Леся Москаленко
23:06 11.12.2021

Відучора безкоштовні одноразові пакети в Україні заборонені, їх можна лише купити. Деякі супермаркети замінили поліетиленові пакети на паперові, а звичайні пластикові – на біорозкладні, інші – встановили ціну на пакети гривню або дві. А є такі, що вдалися до хитрощів – продають пакети за 10  копійок і навіть за одну копійку. При цьому, як і раніше, подекуди на касах лежать рулони пакетів, які ніхто не контролює.

Перший день без пластикових пакетиків – зрада чи перемога?

Кияни також сприйняли новину про заборону поліетиленових пакетиків по різному. Одні критикують таке рішення, мовляв, даремно ми починаємо із заборон, а не із переробки сміття, хтось вважає такі заходи не дієвими, пенсіонери обурюються, що тепер ще і за пакетики доведеться платити. Молодь і більш просунута категорія споживачів позитивно ставиться до заборони пакетів, значна частина киян пише, що і так давно вже ходять за покупками із багаторазовими торбами.

То що ж це, зрада, чи перемога?

Насправді пакетики безкоштовними не були і до цього, ми просто сплачували їхню вартість в ціні товару. Відтепер платитимемо лише за ту кількість пакетів, яку взяли.

До того ж, як показав сьогоднішній день, навіть мінімальна оплата за пакетики стримує людей від нагрібання їх десятками. Аби не платити за пакети, найбільш винахідливі покупці навіть пакували продукти у поки що безкоштовні одноразові перчатки. Власне це і є мета закону про заборону одноразових пакетиків – зменшити їх споживання.

Чому ж «під роздачу» потрапили саме пакетики, чим вони такі небезпечні? Небезпечні вони тим, що служать нам дуже мало. Ми їх беремо і зразу викидаємо в смітник, отже пластикові пакетики, це одноразова продукція. А вона підпадає під заборону у багатьох цивілізованих країнах.

Ми використовуємо пластиковий пакет один або кілька разів. Зате після того, як пакет потрапить на смітник, він буде отруювати довкілля ще 100-200 років. Пакети увійшли до широкого вжитку у Європі та Штатах в середині 20-го століття, це були часи, коли у Британії починала свою кар’єру група «Бітлз», а в США іконою стилю була Мерилін Монро. Уявіть собі! Давно немає Мерилін, зістарилися «Бітли», а пакетики, з якими вони ходили на шопінг, досі не розклалися і лежать в землі. Бо пластик довговічніших за зірок.

За інформацією Департаменту міського благоустрою Києва, середньостатистичний українець за рік використовує близько 500 пакетів. Для порівняння – німці використовують 45 пакетів на рік, данці – 4. Навіть 1% використаних пакетів в Україні не переробляється.

Світова статистика також шокує – за даними ООН, щохвилини людство використовує 10 мільйонів пластикових пакетів. При таких масштабах переспоживання і засмічення довкілля одноразовим пластиком, будь-яке зменшення обсягів пластикового сміття – це перемога.

Через кілька місяців українські супермаркети вже не зможуть продавати тонкі пакети за одну копійку, бо із березня їх розповсюдження узагалі буде заборонене. Зникнуть із магазинів усі пакети, що тонші за 50 мікрометрів. Тонкі пакети залишаться лише у формі первинної тари для сипучих продуктів, риби та м’яса, і то – тимчасово. А із січня 2023 року вступить у дію заборона усіх пакетів, тонших за 50 мікрометрів, навіть первинної тари.

Отже, не варто напихати продукти у одноразові перчатки, зараз саме час подбати про альтернативу і купити собі кілька міцних торб і ще – набір різнокаліберних торбочок для окремих видів продуктів.

Нагадаємо, з 10 грудня пластикові пакети мають стати платними – ціни.

Великий Київ у Google News

підписатися