Як передає кореспондент “ВК”, ціна за кілограм кавуна сягає 65 гривень. Загалом вони важать по 6-7 кілограм.
“Раніше перші кавуни нам привозили з Туреччини. Цьогоріч зʼявилася і грецькі кавуни. Не для реклами, але солодші, як на мене з Греції. Мабуть, там більше сонця”, – пояснює продавчиня на одному із столичних ринків.
Попит на кавун у цю пору року жінка називає посереднім.
«Зараз сезон полуниці та починається черешня. Покупці полюють більше за цим продуктом. Кавун чекає своєї черги. Перші українські кавуни зʼявляться не раніше, ніж за місяць», – розмірковує продавчиня.
До повномасштабної агресії РФ кавуни на столичні ринки завозили переважно із Півдня. Головним чином із Херсонської області, рідше – з Одеської. Вже кілька років Херсонщина в окупації й ініціативу з вирощування баштанових перехопила Одещина. Щоправда, вирощувати кавуни вчаться також фермери із центральних регіонів України. Зокрема, торік на ринках можна було зустріти кавуни з Черкащини, Вінниччини та Полтавщини.
Також останніми роками в Україні (крім турецьких) можна було зустріти кавуни з Азербайджану – ця країна також славиться своєю солодкою соковитою гігантською ягодою в силу кліматичних особливостей.
Зараз фермери по всій країні побоюються, щоб запізніла весна з тривалою прохолодною погодою та посухою не призвели до втрати урожаю.