Парламентарі готують законопроект про виведення з ринку банків з російським капіталом – чи в безпеці гроші вкладників?

Автор: Оксана Тупальська
18:49 12.04.2023

Парламентарі готують законопроект № 9107-1, який в перспективі має вивести з ринку України банки, що працюють на збагачення країни-агресора. Відкритим залишається питання збереження вкладів українців, які досі тримають гроші у такого роду фінустановах.

Парламентарі готують законопроект про виведення з ринку банків з російським капіталом – чи в безпеці гроші вкладників?

У порівняльній таблиці до законопроекту 9107-1 “Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану” вказано, що відповідальність за втрати, які понесуть клієнти таких фінустанов покладено на країну-агресора. 

А саме до Цивільного процесуального кодексу, Господарського процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства та ЗУ “Про банки та банківську діяльність” пропонують внести такий текст: 

“Особа, яка зазнала збитків внаслідок ліквідації банку або виведення з ринку системно важливого банку… має право на їх відшкодування в передбаченому нормами міжнародного права порядку виключно за рахунок коштів держави (держав), що здійснила (здійснили)/здійснює (здійснюють) збройну агресію проти України у значенні, наведеному в Законі України “Про оборону України”.

Простими словами – якщо громадянин України втратив свої кошти через виведення з ринку банку, який годує бюджет РФ, він зможе отримати компенсацію тоді, коли міжнародні суди присудять виплату Росією або російськими бізнесменами репарацій. І, відповідно, коли російська сторона перерахує їх на рахунки постраждалого українця. 

Водночас, перша заступниця Голови комітету з питань транспорту та інфраструктури Юлія Клименко, коментуючи законопроект в ефірі телеканалу “Рада” сказала, що вклади українців будуть забезпечені:

“Для того, щоб вклади людей були забезпечені і вони не боялися, що гроші не повернуться – держава поступово перебирає контроль над банком і всі гроші людей залишається в безпеці”.

Як саме відбуватиметься таке збереження вкладів, детально депутатка не пояснює. 

З огляду на важливість проблеми виведення з ринку банків, що є спонсорами РФ, а також збереження фінансової безпеки українців, “ВК” звертатиметься до експертів за роз’ясненнями. Передовсім, аби отримати вичерпну відповідь на питання – чи потрібно з економічних причин негайно забирати вклади з банківських установ, які годують податками бюджет РФ. 

Раніше “ВК” розповідав про “Райффайзен банк Аваль”, який залишився на російському ринку після повномасштабного вторгнення, а також про його останню спробу вийти з Росії, проспонсорувавши заодно російський Сбербанк. А також про Альфа-Банк, який переназвався у Сенс-Банк – в НБУ заявляли, що його націоналізація не на часі. 

Великий Київ у Google News

підписатися