Паради і економія: як українці святкували День Незалежності. 1991-2021 роки (ФОТО,ВІДЕО)

Автор: Любава Лисичкіна
12:21 24.08.2021

24 серпня Україна святкує 30-ту річницю проголошення незалежності. Сьогодні – величезний парад та масштабні святкові заходи по всій країні.

Паради і економія: як українці святкували День Незалежності. 1991-2021 роки (ФОТО,ВІДЕО) Фото: Парад 2017 року

1991 рік

Ймовірно не всі знають, але свій перший День Незалежності 1991 року Україна святкувала не 24 серпня, а 16 липня. 

Це пов’язано з тим, що у 1990 році Верховна Рада ухвалила надзвичайно важливий документ – “Декларацію про державний суверенітет України”.

Саме 16 липня 1991 року в Києві відбулись масові заходи, присвячені Дню Незалежності. 

UKRINFORM, Ось так виглядав мітинг під Верховною Радою 24 серпня 1991 року.

Українці влаштували багатотисячний марш київським Хрещатиком у національному одязі та із синьо-жовтими прапорами.

Фото Олександра Клименка (The Babel)
Фото Олександра Клименка (The Babel)

1992 рік

З 1992  року українці День Незалежності почали святкувати 24 серпня. Крім цього отримали частину основних державних символів: національний синьо-жовтий стяг та затверджену музику Державного гімну.  

Того рок кияни вийшли до пам’ятника Тараса Шевченка.  

Кияни біля пам’ятника Тарасу Шевченку / Фото Володимира Соловйова (ЦДКФФА України

1993 рік

 У 1993 році Хрещатиком пройшов урочистий марш духових оркестрів, а також відбулося фантастичне авіашоу.

Авіашоу у Києві / Фото Валентина Фаліна (ЦДКФФА України)

Марш духових оркестрів на вулиці Хрещатик / Фото Валентина Фаліна (ЦДКФФА України)

1994 рік

Відбувся перший військовий парад до Дня Незалежності. У ньому брали участь українські військові. А от військову техніку до параду не залучили.


Урочисте покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку / Фото “Укрінформу”

1995 рік, 1996 рік, 1997 рік

Влаштовувалися святкові концертні програми, але без масштабних військових парадів та техніки. У 1996-му  до урочистостей до Дня Незалежності долучили лише невелику кількість військових.
 

У 1997 році відбулася лише святкова хода громадян центром Києва та покладання квітів до пам’ятника Шевченку.

 1998 рік

Головною вулицею  Києва крокували підрозділи ЗСУ. Також кияни та гості столиці могли побачити колону військової техніки.

Майданом Незалежності проїхали танки / Фото з архіву ЦДКФФА України

 1999 рік

у 1999 році у Києві можна було   побачити військових,  техніку та авіацію.

2000 рік

Через брак коштів було вирішено влаштувати  військовий парад, але без танків та авіації.  

Тренування авіаторів до параду / Фото EPA

2001

На її 10-ту річницю незалежності 2001 року у складі механізованої колони Хрещатиком пройшло 18 підрозділів, 173 одиниці техніки та 1450 осіб особового складу. Загалом взяло участь 6530 військовослужбовців котрих вишикували у 19 «коробок», в одній з котрих військові були вдягнуті в старовинну козацьку форму.

Також паради пройшли у Львові та Вінниці, Одесі, Чернігові та Севастополі.

2002 рік

Цього  року розважальні заходи скоротили до мінімумучерез Скнилівську трагедію.

2003 рік

Відбувся військовий парад, але без військової техніки,  участь взяли 5 тисяч військових. Проходження військ у 2003-му вперше почалося з маршу “Козацька слава”.

2004 

Парад 24 серпня 2004 року теж пройшов без військової техніки, у складі 19 зведених батальйонів, з близько 5 тис. військовослужбовців. Всі військовослужбовці та працівники правоохоронних органів, які брали участь у параді військ 24 серпня 2004 року отримали пам’ятний нагрудний знак котрий розробили фахівці воєнно-геральдичної служби, надалі його вручали учасникам всіх подальших військових парадів — змінювалася лише пластинка з написом року параду на колодці.

2005—2007 

У 2005—2007 роках святкування Дня Незалежності України відбувалося без параду військ. Замість колон бронетехніки та озброєних батальйонів Хрещатиком крокували військові музиканти.

2008 

2008 у Києві з нагоди 17-ї річниці незалежності України пройшов перший за останні 7 років військовий парад за участю військ та техніки. Взяли участь 19 парадних розрахунків, 144 одиниці озброєння та військової техніки у складі механізованої колони та 30 літальних апаратів.

Фото Michael Esspe, AP, EPA
Фото Michael Esspe, AP, EPA

2009 

У 2009 році Хрещатиком пішим строєм прокрокували 3,4 тисячі військовослужбовців у 20 парадних розрахунках . На центральній вулиці столиці України з нагоди свята було продемонстровано бойову техніку Сухопутних військ та Повітряних Сил ЗС України, переважна більшість представлених зразків була модернізована на вітчизняних підприємствах ОПК. У небі над столицею України пролетіли 35 літаків.

2010—2013 роки

Після приходу до влади Віктора Януковича паради у столиці на честь Дня Незалежності не проводилися. 

2014 рік

Військовий парад з нагоди 23-ї річниці Незалежності відбувався у першій рік російської збройної агресії проти України.  Головною вулицею столиці проїхали близько півсотні одиниць військової техніки, у тому числі новітні зразки: БТР-3Е, БТР-4Є, бронеавтомобілі KRAZ Cougar та KRAZ Spartan. Потім рушили реактивні системи залпового вогню «Бастіон-01» та «Бастіон-02» і найбільш потужні РСЗВ — «Смерч», комплекси зенітно-повітряної оборони «Оса», «Точка-У». Замкнули колону ЗРК С-300. Маршем пройшли 14 парадних розрахунків загальною чисельністю близько півтори тисячі військовослужбовців Збройних Сил, Нацгвардії, МВС та Державної прикордонної служби. 

2015 рік

Парад пройшов без участі військової техніки. У своїй промові президент Петро Порошенко згадав бої за Іловайськ, пообіцяв «не пробачати» і водночас назвав мінські угоди «безальтернативними».

Участь у параді взяли 2,3 тисячі українських військовослужбовців, 14 військових частин отримали бойові прапори з відзнакою — стрічкою до бойового знамена «За мужність і відвагу». Добровольчі підрозділи, зі сформованих 2014 року, котрі переважно було зараховано до різних силових структур, на марші були представлені батальйоном «Айдар», котрий на той час зазнав найбільших втрат під час «АТО».

2016 рік

Хрещатиком йшли понад 4 тисячі військових і 200 одиниць техніки. Також у 2016 році українські військові вперше продемонстрували військову форму нового дизайну. Участь у параді взяла литовсько-польсько-українська бригада.

Учасники параду вшанували загиблих українських героїв. Хвилина мовчання супроводжувалась виконанням пісні “Пливе кача”.

2017 рік

Цього року в параді брали участь понад 4,5 тис. військовослужбовців з них понад 3600 українських військових та близько 70 одиниць техніки, з яких 25 одиниць — нові зразки, були виставлені для огляду на Хрещатику поміж Майданом Незалежності й Європейською площею. Також головною вулицею Києва вперше крокували військові підрозділи 10 країн-партнерів 9 з яких є членами НАТО.

Особливістю цього параду було і те, що вперше указом президента військовим частинам і з’єднанням, які проявили мужність і героїзм, і особливо відзначилися в ході бойових дій, були присвоєні почесні найменування зі стрічками до бойового знамена. Таких було 7 частин.

2018 рік

У параді до Дня Незалежності “Марш нової армії”  вперше участь у параді військ взяли жінки-військовослужбовці, а також і військові капелани.

Водночас кількість країн-партнерів, які взяли участь у параді 2018 року, збільшилася до 18.

2019 рік

Володимир Зеленський вирішив скасувати військовий парад 24 серпня 2019-го. Як пояснив шостий президент України, краще виділити 300 мільйонів гривень на премії українським військовим. У результаті військовослужбовці отримали по тисячі гривень до свята, а учасники ООС – по 2 тисячі.

Замість параду 24 серпня в Києві пройшов Марш гідності за участю військових, дипломатів, медиків, учителів, спортсменів, волонтерів та керівництва країни. Українські виконавці заспівали гімн України на Майдані Незалежності, Володимир Зеленський виступив з офіційною промовою.

Паралельно в столиці відбувся Марш захисників України, організований ветеранськими спілками та волонтерами.

2020 рік

Вперше в історії України парад до дня Незалежності організовували ветеранські організації, натомість офіційного параду не проводилося.

Хода ветеранів пройшла від парку Шевченка до Майдану Незалежності, марш пройшов без партійної символіки. Очолювали ходу родини загиблих учасників АТО/ООС та родини Небесної сотні, родини полонених і зниклих безвісти, а також поранені ветерани російсько-української війн.
 

2021 рік

Сьогодні в Києві пройдуть масштабні святкові заходи: військовий парад, концерт  Бочеллі, фестиваль ветеранів.  Куди піти в Києві на День незалежності  можна дізнатися за посиланням.

Трансляцію святкового Параду також можна дивитися за  посиланням.

За матеріалами 24 каналу, радіо “Свобода”, Вікіпедії, Громадського.

Великий Київ у Google News

підписатися