Реальність страхових обіцянок
Поширення коронавірусу в Україні спровокувало зараження кожного п’ятого медика. Кричуща статистика стала приводом для скликання на початку травня позачергового засідання Верховної Ради. Депутати хотіли затвердити додаткові виплати медперсоналу, який протидіє поширенню COVID-19. Затвердили. Та чи закон дієвий?
На засідання 7 травня подавалися два законопроекти: від “Європейської солідарності” (щодо визначення розмірів обов’язкового державного страхування працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб) та “Слуги народу” (має на меті підвищити рівень соціального захисту медичних працівників та їх сімей).
Законопроект “СН” № 3376-1 підтримали 340 депутатів. Але є проблема. Нововведенням Рада… автоматично мінімізувала шанси на отриманням медиків страхової допомоги з боку держави. До слова, кількість останніх, станом на 18 травня, становила 3650 осіб (статистика МОЗ).
При цьому фракція влади проігнорувала пропозицію “ЄС”, яка мала прямий фінансовий заклик на допомогу медперсоналу.
Ухвалений закон передбачає:
- компенсацію в розмірі 300 прожиткових мінімумів (600 тис. грн) за умови встановлення групи інвалідності медпрацівника в результаті зараження СOVID-19;
- виплату родині медика у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму (1,5 млн грн) у разі летального випадку — смерті;
- виплату страхування медикам, які заразилися на COVID-19, прирівнюються до умов страхування учасників бойових дій;
- призначення виплати інфікованому медпрацівнику впродовж одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату;
- виплату при летальному випадку медпрацівника його членам сім’ї протягом одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату.
Затверджений законопроект окреслює виплату страхової допомоги виключно медикам, які стали інвалідами або сім’ям померлих медпрацівників у результаті пандемії. Це зауважив голова парламентського комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький:
У законопроєкті №3376-1 сказано, що ці виплати за зараження відбуваються тільки в тому випадку, якщо є наслідки такого зараження. Адже ми з вами знаємо, що 90 % хворих на COVID-19 переносять його або безсимптомно, або без наслідків. Там навіть сума більше, ніж в № 3376, але є уточнення, що це йде якщо є ускладнення, якщо воно призвело до інвалідності”.
Важливо: сума виплати залежить від ступеня інвалідності та виплачується протягом 365 днів. Закон не передбачає виплати всім медичним працівникам, які протистоять COVID-19 та ризикують життям. І, як результат, “Слуга народу” “постаралася” і законопроектом віддалила медперсонал від фінансової компенсації. Адже у світовій практиці з початку пандемії жодного зареєстрованого інвалідного випадку, який спричинив COVID-19. Тому шанси на отримання страхової допомоги медикам України — мізерні.
Нагадуємо, що Верховна Рада була готова до фінансової допомоги медичному персоналу з огляду на ухвалені зміни бюджету на 2020 рік, які відбулися 13 квітня.
Фонд для боротьби з коронавірусом налічував 64,7 млрд гривень. Це сума, яка могла покрити потреби українських лікарень та соціальних гарантій медиків на передовій COVID-19. Це мало свідчити про готовність влади до фінансування потреб медичної галузі. Але затвердження закону від 7 травня свідчить про інше.
Альтернатива
З монобільшістю конкурував законопроект ЄС № 3376, який передбачав такі страхові відшкодування медикам: в результаті смерті працівника – у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму (1,5 млн грн); в результаті інфікування працівника – у 100-кратному розмірі прожиткового мінімуму (200 тис. грн).
Ситуація з ухваленням явно гіршого для медиків законопроекту спровокувала гнівну реакцію депутатів “Європейської солідарності”. Вони звернулися до лідерів фракцій та парламентських груп.
Для захисту прав медиків пропонуємо внести зміни до згаданого закону і встановити, що держава забезпечує страхові виплати медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров’я, у разі захворювання працівника коронавірусною хворобою (COVID-19), — в обсязі до 100-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Розмір та порядок здійснення цих страхових виплат визначатимуться Кабінетом Міністрів України”, — зазначається у зверненні.
Останнє поки результату не дало. Монобільшість “ввімкнула” турборежим відповідальності перед медичною галуззю.
За статистикою в Україні заражених на коронавірус медиків — 20%. Дане число в середньому перевищує показник захворюваності лікарів у світі на 18%. Це говорить про потребу українських лікарів у медичному захисті та страхуванні.
Медики протидіють пандемії — влада приймає хибні рішення
Відповідати доведеться за все. Зокрема, й за обіцяні надбавки до зарплат у розмірі 300%.
Фінансові нововведення Кабмін затвердив 24 квітня. На додаткове фінансування медиків було виділено 15,8 мільярда гривень з держбюджету. Але вони досі не отримали обіцяного ні за березень, ні за квітень. Дійшло до того, що в ситуацію втрутився президент Володимир Зеленський, який закликав МОЗ проконтролювати обіцяні виплати у 300% лікарям України.