Останній літак, що вилетів з летовища, сосиски на багатті та відсутність командування – військовий згадує про ніч на 24 лютого в Гостомелі

Автор: Оксана Тупальська
16:14 24.02

22-річний нацгвардієць Руслан в ніч на 24 лютого перебував у аеропорту в Гостомелі на чергуванні. З ним на посту за 25 кілометрів від Києва було ще 7 побратимів. Інфраструктура летовища дозволяла приймати великі літаки – тому саме тут була “домівка” найбільшого у світі транспортника “Мрія”.

Останній літак, що вилетів з летовища, сосиски на багатті та відсутність командування – військовий згадує про ніч на 24 лютого в Гостомелі
Світлодіодне освітлення

«Десант першої хвилі повинен був зненацька захопити летовище в Гостомелі і підготувати його до прийому основних сил. Вони мали прибути в аеропорт другою хвилею, на транспортниках Іл-76 повітряно-космічних сил Росії. З Гостомеля можна було рухатися до Києва як з північного напрямку – у бік Мінського масиву та Оболоні, так і з західного – у бік Святошина», – розповідають тепер про задуми росіян на 24 лютого.

Проте ввечері 23 лютого 2022 року військові перебували у повному спокої і відсутності очікувань найстрашнішого.

Вдень до них приїжджало командування, перевірило обстановку і поїхало.

Нацгвардієць у коментарі ВВС Україна згадує відліт з аеропорту останнього літака “Руслан”, що відбулося напередодні вторгнення о 23 годині:

«Думав, зараз відчергую – прийду і буду відсипатися. А в підсумку…”

Фото нацгвардійця, зняте вночі на 24 лютого. ВВС Україна

Пресофіцер Андрій Куліш розповідає, що 4-ту бригаду Нацгвардії з місцем базування у Гостомелі створили з нуля у 2015 році для боїв на першій лінії вогню.  У 2023 році ця бригада отримала назву «Рубіж», бо відзначилася у боях за Рубіжне на Луганщині.

У переддень вторгнення у військовій частині були постійні навчальні тривоги, бійці інтенсивно готувалися відбивати наступ, хоча, зізнається він, очікували радше загострення на Донбасі. 20 лютого 2022 року, вони, навіть не заїжджаючи в Гостомель, вирушили на ротацію на Луганщину. Отож у військовій частині 3018, розташованій біля аеродрому, залишилося кілька сотень людей – переважно строковики та адміністративний персонал.

Андрій Куліш впевнений, що російська розвідка знала про те, що в Гостомелі залишились переважно строковики, і росіяни вирішили цим скористатися:

“Їм потрібна була ця злітна смуга, щоб посадити свої Іли. І вони були впевнені, що легко вдасться це зробити”.

Попередньо у лютому 2022 року до Гостомеля на летовище приїжджали представники СБУ, а ще раніше, у січні – навідалася американська делегація, до якої входили дипломати, представники ЦРУ та розвідуправління міноборони США. Вони мали оцінити вразливість аеродрому до можливого російського вторгнення.

Проте 23 лютого, за словами військових, вони не отримували попередження про можливу висадку ворога в Гостомелі, так само заспокійливого листа від «Укробронпрому» отримали підприємства оборонно-промислового комплексу.

Останній документ був підписаний головою концерну Юрієм Гусєвим.

«Ми продовжуємо жити і працювати спокійно та впевнено, без паніки виконуючи свою роботу, бо реальних підстав для неї наразі немає».

І вже під час чергування з 4-ї до 6-ї ранку нацгвардієць Руслан побачив, як над головами летять ракети в бік Києва:

«Все, війна почалася! Почали батькам дзвонити”.

О 9 годині ранку на аеродром приїхали працівники “Антонова” – близько 80 цивільних, приблизно десята частина персоналу аеродрому.

Після 11 години, коли росіяни чинили спробу висадку десанту, почалися бої. Нацгвардійці, прикордонники з малою кількістю зброї,  ГУРівці. 

Менш ніж за дві години бою в українських захисників аеродрому, не готових до повноцінних бойових дій з противником, який значно переважав їх і кількісно, і в технічному відношенні, закінчився боєкомплект. 

Командир прийняв рішення виходити з Гостомеля, частина цивільних та захисників без зброї так і залишилися на летовищі та потрапили в полон. Росіяни усіх полонених вивезли суходолом до Білорусі, а звідти – доправили до СІЗО на території РФ.

Бої за Гостомельський аеродром тривали до останніх днів березня 2022 року.

На аеродромі в Гостомелі знищено найбільший український літак “Мрію”. ВВС Україна

2 квітня 2022 року Міноборони України оголосило, що територія Київської області звільнена від росіян.

Раніше “ВК” розповідав, що під час боїв за аеропорт “Антонов” у Гостомелі російська армія втратила близько 200 елітних бойових фахівців із захоплення аеродромів та аеропортів.

Великий Київ у Google News

підписатися