Про це повідомляє Відділення Метеорології та Кліматології КНУ.
У дні рівнодення тривалість дня і ночі теоретично є однаковою (насправді день завдяки рефракції на кілька хвилин довший), а Сонце сходить та заходить майже точно на сході та заході, відповідно.
Для мешканців північної півкулі після осіннього рівнодення настане астрономічна осінь і тривалість дня почне скорочуватися аж до зимового сонцестояння. Офіційною датою осіннього рівнодення ще в давні часи було оголошено 23 вересня.
Однак, через розбіжності між календарним та астрономічним роком, осіннє рівнодення щороку зміщується на кілька годин і може припадати на 22 або 23 вересня. Цього року осіннє рівнодення припадає на 22 вересня 19.21 за міжнародним скоординованим часом (22.21 – за київським часом).
День осіннього рівнодення є важливою датою у календарях народних святкувань по всьому світу (а в Японії навіть є офіційним святом). У давніх слов’ян цей день був пов’язаний із символічним завершенням сільськогосподарських робіт та збору врожаю. Одним з символів святкування стали ягоди горобини, якими прийнято було прикрашати оселі.
З приходом святкування традиції, пов’язані з осіннім рівноденням стали частиною святкувань Різдва Богородиці. З дохристиянських часів збереглися традиції готувати в цей день пироги з ягодами та капустою, проведення поминальних ритуалів та прикрашання вікон будинків горобиною.
З осіннім рівноденням пов’язана низка ритуальних заборон. Зокрема, за народними прикметами, в цей день не радять:
- позичати чи давати гроші в борг;
- сваритися чи злитися;
- відмовляти у гостині чи допомозі людям;
- починати нові справи.
Які ще свята відзначають сьогодні – читайте.