Оренда та купівля квартири у Києві – як війна вплинула на ринок нерухомості

Автор: Оксана Тупальська
17:54 03.10.2023

Зниження попиту на нерухомість після повномасштабного вторгнення створило надлишок житла та призвело до падіння цін. У цьому переконує Інститут аналітики та адвокації.

Оренда та купівля квартири у Києві – як війна вплинула на ринок нерухомості
Світлодіодне освітлення

«Найбільших змін зазнав вторинний ринок нерухомості. Замість того, щоб продати квартиру чи будинок, люди почали здавати їх в оренду через те, що пріоритети покупців змінилися. Звісно, був великий попит на дешеву оренду квартир, тож не рідкісними були випадки, коли квартири здавались за вартість комунальних послуг», – розповідають дослідники.

Зазначають, що зменшився попит на квартири-студії:

«Бо вони не завжди відповідали принципу “дві стіни” – у них, зазвичай, крім ванної, не було де сховатися. Зараз більш популярними є квартири для сімей із дітьми або тваринами».

Так, вартість оренди однокімнатної квартири в Києві тепер стартує від 7500 грн. Це дешевше, ніж у Львові, Тернополі та Івано-Франківську та дорожче, ніж в Одесі, Дніпрі, Харкові та Хмельницькому.

Навесні 2022 року вторинний ринок житла практично не існував через те, що реєстри нерухомості були закриті, пригадують в дослідженні. Коли реєстри знову почали працювати, частину продажів становили угоди, які мали укластися ще в лютому:

«Інші – випадки, коли власники майна були вимушені продати своє житло за низькими цінами через фінансові труднощі або через песимістичні прогнози на майбутнє. Влітку діяли обмеження, згідно з якими продати житло можна було лише через нотаріуса, який територіально перебував в області реєстрації нерухомості. Також обов’язковою була присутність власника квартири, що суттєво обмежувало пропозицію». 

На ринку нерухомості Києва помітно зменшилася кількість попиту. Весною в столиці залишилося менше 30% населення. На кінець 2022 року інтерес до купівлі квартири у Київській області становить 37% від лютневого, а попит на оренду повністю відновився лише у липні 2022 року. Кажуть, ціни на квартири в оголошеннях та пропозиціях рієлторів не поспішали знижуватись, більшість умов обговорювалися безпосередньо напряму між продавцем та покупцем.

Згодом з’явилася державна програма доступного кредитування житла “ЄОселя”, яка суттєво вплинула на ринок вторинки. 

«Вона розповсюджується лише на певні типи осель, певної площі і певної дати будівництва – лише квартири у багатоповерхівках, вік висотки не повинен перевищувати 10 років. Також під програму підпадає житло у стані будівництва з 20-30% готовності. Станом на кінець 2022 року, українці подали понад 15 000 заявок на отримання пільгових кредитів».

У січні 2023 року на порталі “Дія” знову з’явилась можливість отримати витяг з реєстру про нерухоме майно та підтвердження права власності на майно.

Тепер вартість однокімнатної квартири у столиці на вторинному ринку починається від $42 тис. Це дешевше, як у Львові та Ужгороді, а також дорожче, як у більшості регіонів.

«Звісно, відновлення ринку нерухомості в Україні та його стабілізація залежатиме від успіхів ЗСУ та темпів відновлення економіки. Міста, які матимуть робочі місця, матимуть більше попиту на житло, і ціни можуть швидше повернутися до звичних рівнів. До того ж, державні програми пільгової іпотеки дадуть можливість багатьом людям отримати своє власне житло», – зазначають у висновках Інституту аналітики та адвокації.

Нагадаємо, у липні 2022 року повідомляли, що продажів на ринку нерухомості в Києві практично немає, а реальні ціни, за якими укладаються угоди купівлі-продажу, становлять 50% від довоєнних.

Великий Київ у Google News

підписатися