Генеральна Асамблея ООН підтримала два проєкти резолюції щодо війни РФ проти України: колективний, створений за участі та понад 50 країн спільно з Україною, та американський.
Українську резолюцію “Просування всеосяжного, справедливого і тривалого миру в Україні” підтримали 93 країни, проти – 18, утрималися – 65. США та рф проголосували проти української резолюції, а Китай — утримався.
У ній Росію називають країною-агресоркою та вимагають вивести збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
У тексті, який підтримала більшість демократичних країн, вказано, що “повномасштабне вторгнення РФ в Україну триває вже три роки” та має “руйнівні й довгострокові наслідки не лише для України, а й для інших регіонів та глобальної стабільності“.
Зазначається, що Генасамблея підтверджує свою прихильність суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і наголошує, “що ніяке територіальне придбання в результаті загрози силою або її застосування не повинно визнаватися законним”.
Також підкреслюється, що будь-яка участь військ КНДР у війні “викликає серйозну стурбованість у зв’язку з подальшою ескалацією цього конфлікту”.
Документ серед іншого закликає до якнайшвидшого припинення бойових дій і мирного вирішення війни проти України, “підтверджує нагальну необхідність припинення війни в цьому році” й досягнення миру в Україні відповідно до Статуту ООН, нагадує про свою “вимогу до РФ негайно, повністю і беззастережно вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів”, наголошує на необхідності забезпечення відповідальності за найтяжчі злочини за міжнародним правом, вчинені на території України.
Резолюція США називається “Шлях до миру”. Американський проєкт резолюції підтримали 89 країн. Україна утрималася. росія проголосувала проти, адже їхню правку про “припинення українського конфлікту” шляхом усунення “його першопричин” не врахували.
Для ухвалення резолюції з питань миру і безпеки необхідно дві третини голосів від усіх країн, які проголосували “за” або “проти”.
Читайте також: Світові лідери передадуть Україні нову військову та фінансову допомогу та посилять санкції проти Росії
Нагадаємо, 22 лютого стало відомо, що адміністрація президента США Дональда Трампа попросила Україну відкликати резолюцію ООН до третьої річниці повномасштабного вторгнення, що засуджує війну, яку розв’язала Росія.
У Трамка хотіли замінити документ пом’якшеною заявою з боку Вашингтона, яку в Києві сприйняли як близьку до проросійської. Зокрема, в тексті резолюції США росія не визнається країною-агресоркою, а війну пропонують називати “конфліктом, який потрібно негайно припинити“.